Študentským kampusom v Kežmarku sa bude zaoberať Prešovský samosprávny kraj

V Kežmarku by chceli vybudovať stredoškolský kempus, ktorý by spájal 3 stredné školy.
V Kežmarku by chceli vybudovať stredoškolský kempus, ktorý by spájal 3 stredné školy. / Zdroj: FB Mesto Kežmarok

Kežmarok 26. januára (TASR) – Študentským kampusom v Kežmarku sa bude zaoberať Prešovský samosprávny kraj (PSK). O budúcnosti mestečka pre žiakov tamojších stredných škôl v piatok rokovali zástupcovia vyššieho územného celku s vedením mesta a obe strany konštatovali, že k myšlienke sa treba vrátiť a urobiť strategické rozhodnutia. Od výjazdového zasadnutia vlády v Kežmarku, kedy na neho vláda vyčlenila pre PSK pol milióna eur, už ubehli takmer dva roky. Neskôr poslanci PSK pridali ďalších 500.000 eur, projekt sa však nehýbe a zdroje treba vyčerpať do konca tohto roku.
„Treba povedať, čo ďalej. Máme milión eur, ktoré potrebujeme využiť. Som tu so svojím odborným tímom na to, aby som v pondelok 29. januára predložil predsedovi PSK výstupy z tohto rokovania,“ uviedol riaditeľ úradu PSK Jozef Cvoliga. Študentský kampus má pozostávať z troch budov, ktoré už v roku 2017 mesto Kežmarok vymenilo s PSK za jednu z budov Hotelovej akadémie. Do bývalých kasární sa majú presunúť tri stredné školy, a to Gymnázium P. O. Hviezdoslava, Hotelová akadémia Otta Brucknera a Stredná umelecká škola.
Projekt považujú tvorcovia akčného plánu za vlajkovú loď celého plánu. Nad jeho realizáciou zatiaľ visí otáznik. Predovšetkým vedenie kežmarského gymnázia zámer študentského mestečka víta. Podľa slov riaditeľky Daniely Mihókovej, škola funguje v priestoroch historickej budovy, ktorá nespĺňa požadované kritéria.
„Lepší areál pre tento účel v meste nemáme,“ konštatoval primátor Kežmarku Ján Ferenčák. Úlohou mesta bolo vysporiadať budovy s PSK, pričom podmienkou majetkových prevodov bolo odstránenie environmentálnej záťaže. Koncom septembra 2017 prevzala celú garanciu za odstránenie záťaže vláda. „Podmienka bola splnená, teraz v spolupráci s PSK chceme dospieť k finálnemu rozhodnutiu,“ dodal Ferenčák s tým, že mesto chce v budúcnosti zveľadiť celý areál.
Termín na to, aby sa spustili procesy, bol na piatkovom rokovaní stanovený na 10. februára. „Verím, že po zastupiteľstve v pondelok by malo už aj padnúť definitívne rozhodnutie, podľa ktorého potom bude úrad konať,“ uzavrel Cvoliga.

Zdieľať na facebooku