Študenti z Bratislavského kraja diskutovali o extrémizme aj európskej spolupráci

  Zdroj: FB Bratislavský kraj, najlepšie miesto pre život

Bratislava 26. septembra (TASR) – Diskusie študentov stredných škôl z Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) s jeho predsedom Pavlom Frešom, spisovateľom Michalom Havranom a speváčkou Celeste Buckingham boli dnes súčasťou podujatia Deň európskej spolupráce v bratislavskom Divadle Aréna. Najviac medzi prítomnými žiakmi zarezonovala téma extrémizmu. TASR o tom informovala hovorkyňa BSK Lucia Forman.
Okrem diskusie bolo podľa jej slov cieľom podujatia aj predstavenie úspešných projektov spolupráce širokej verejnosti v Európe i v susediacich krajinách a zamerané bolo na propagáciu medzinárodnej spolupráce.
"Keďže BSK je riadiacim orgánom programu spolupráce INTERACT, ktorý koordinuje celoeurópsku iniciatívu Deň európskej spolupráce, tak aj my ako súčasť bratislavskej župy sme sa rozhodli organizovať lokálne podujatia priamo tu na Slovensku," priblížila riaditeľka odboru INTERACT na úrade BSK Petra Masácová.
Otázka spolupráce začína podľa nej byť v tomto období „horúcou témou“ aj v súvislosti s témou uzatvárania hraníc, prípadne s nárastom extrémizmu na Slovensku. "Preto sme sa tento rok rozhodli osloviť naše stredné školy a diskutovať s nimi v trošku uvoľnenejšej atmosfére o tom, akým spôsobom vstupuje extrémizmus do našich životov, ako môžeme proti nemu bojovať," doplnila.
Forman informovala, že celoeurópska iniciatíva Deň európskej spolupráce bola prvýkrát verejne prezentovaná v roku 2012 a ihneď získala podporu európskych inštitúcií i programov územnej spolupráce. Iniciatívu Deň európskej spolupráce koordinuje program spolupráce INTERACT s podporou Európskej komisie, Európskeho parlamentu a Európskeho výboru regiónov.
Program, ktorého riadiacim orgánom je BSK, poskytuje svoje služby programom Interreg vo všetkých 28 členských štátoch EÚ, v Nórsku a vo Švajčiarsku v oblasti zvyšovania kvality riadenia programov. Pomáha tiež propagovať výsledky územnej spolupráce a zavádzať inovatívne nástroje v oblasti riadenia programov.

Zdieľať na facebooku