P. Pellegrini: Na Slovensku vznikne IT akadémia, prepojí stovky škôl

Podľa P. Pellegriniho je dnes nutné venovať pozornosť aj vzdelávaniu vysokoškolákov, predovšetkým v oblasti moderných informačných technológií.
Podľa P. Pellegriniho je dnes nutné venovať pozornosť aj vzdelávaniu vysokoškolákov, predovšetkým v oblasti moderných informačných technológií. / Zdroj: Shutterstock

Nitra 5. septembra (TASR) – Moderné duálne vzdelávanie na Slovensku nemá byť zamerané iba na automobilový priemysel a nemalo by sa týkať iba stredoškolákov. Počas návštevy závodu Mühlbauer Technologies v Nitre to skonštatoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD).


Podľa jeho slov je v súčasnosti nutné venovať pozornosť aj vzdelávaniu vysokoškolákov, predovšetkým v oblasti moderných informačných technológií. "To je cesta, pretože mnohé firmy v oblasti IT potrebujú aj vysokoškolsky vzdelaných ľudí," zdôraznil.
Na trhu práce je podľa podpredsedu vlády obrovský dopyt po kvalifikovaných pracovníkoch, ktorí by sa mohli uplatniť práve v IT firmách. "Ja stále tvrdím a budem tvrdiť, že existujú iba dve cesty. Jednou z nich je, že sa hneď začneme venovať tým, ktorí vysoké školy študujú a začneme ich formou duálneho vysokoškolského vzdelávania pripravovať v IT firmách," priblížil Pellegrini.
Druhou možnosťou je podľa neho preškoľovanie ľudí. "Predovšetkým tých, ktorí vyštudovali zlú vysokú školu, sú dnes na trhu práce, ale nerobia vôbec to, čo vyštudovali. U nich je predpoklad, že majú kapacitu, aby sa počas polročného alebo ročného intenzívneho kurzu vedeli preškoliť na IT oblasť a vedeli zapĺňať tie chýbajúce miesta. Na preškoľovanie vysokoškolákov sa musia nájsť zdroje. Dnes je trh práce vyčerpaný natoľko, že musíme investovať aj do ľudí, ktorí prácu majú, ale mohli by ju mať lepšiu. Som presvedčený, že ide o tisícky mladých ľudí," vysvetlil podpredseda vlády.
Pri vzdelávaní v oblastiach informačných technológií by mal už čoskoro pomôcť nový projekt. Na Slovensku by mala vďaka európskym zdrojom vzniknúť IT akadémia, ktorá bude vzdelávať odborníkov už od základných škôl. "Podrobnosti zatiaľ neprezradím, ale pôjde o veľký projekt, do ktorého budú zapojené stovky základných, stredných a vysokých škôl a tisíce učiteľov. Bude to projekt, ktorý prepojí vládu, vzdelávanie, priemysel a Európsku úniu," avizoval Pellegrini.
V súvislosti s duálnym vzdelávaním dnes ocenil prácu, ktorú v tomto smere odvádzajú špecialisti v spoločnosti Mühlbauer Technologies. "Táto firma je veľmi aktívna, má zo 64 študentov 50 v duálnom vzdelávaní, čím sa radí k spoločnostiam s najväčším počtom študentov v okolí. Vychovávajú si stredoškolákov aj vysokoškolákov a väčšia časť z nich končí v tejto firme, čo zasa garantuje jej stabilné postavenie na Slovensku," dodal vicepremiér.

Čítajte viac o téme: Duálne vzdelávanie
Zdieľať na facebooku