Články: Pre študentov
O projekte


 

Žilinský samosprávny kraj je najúspešnejší kraj v systéme duálneho vzdelávania

TASR
Autor článku
Zdroj: Bigstock
Duálne vzdelávanie sa najlepšie ujalo v Žilinskom kraji . / Zdroj: Bigstock

Žilina 9. augusta (TASR) – Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) je spomedzi všetkých krajov na Slovensku najúspešnejší v zavádzaní systému duálneho vzdelávania do praxe. Prvenstvo si podľa prognóz udrží nielen od septembra tohto roka, ale aj v nasledujúcom školskom roku 2018/2019. TASR o tom informovala hovorkyňa ŽSK Lenka Záteková.
"Odbor školstva vypracoval súhrnnú analýzu smerovania duálneho vzdelávania v našom kraji, na základe čoho jasne vyplýva, že sa v ŽSK odborne vzdeláva najviac žiakov. Je to viac ako štvrtina študentov na celom Slovensku," uviedol predseda ŽSK Juraj Blanár.
Podotkol, že počet zapojených detí sa každoročne zvyšuje. "Tento rok by v rámci duálneho systému malo študovať 744 žiakov a v školskom roku 2018/2019 očakávame, že bude zapojených až 1272 študentov," zdôraznil Blanár.
Riaditeľka odboru školstva Úradu ŽSK Eva Rovňanová doplnila, že na začiatku spolupracovalo so strednými školami v systéme len sedem zamestnávateľov, dnes ich je 24. "Zvyšuje sa teda nielen záujem detí, ale rovnako firiem. Postupne sa rozšíril i počet odborov, v porovnaní s minulým školským rokom je nárast takmer dvojnásobný," podotkla Rovňanová s tým, že do duálneho vzdelávania sa od septembra zapojí 25 odborov. Najviac zaplnených učebných miest je v odboroch zameraných na strojárstvo, elektromechaniku či telekomunikácie.
"Aj napriek dobrým výsledkom je potrebné na systéme duálneho vzdelávania naďalej pracovať. Chceme, aby sa zapojilo omnoho viac žiakov i spoločností. Musíme preto diskutovať so zamestnávateľmi a dať im priestor navrhnúť, ako by sme podmienky mohli spoločne rozvíjať. Pripravujeme odborný seminár, počas ktorého nastolíme tieto témy. Verím, že sa posunieme vpred a ako líder duálneho vzdelávania pôjdeme príkladom ostatným krajom," dodal Blanár.


Čítajte viac o téme: Duálne vzdelávanie
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
 
Diskusia

Si stredoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru pre stredoškolákov a žiadna novinka ti neunikne.