Traja najlepší esejisti sa zúčastnia mesačnej stáže v OSN

Stáž v OSN je pre každého študenta výbornou skúsenosťou.
Stáž v OSN je pre každého študenta výbornou skúsenosťou. / Foto: Bigstock

Bratislava 14. marca (TASR) – Slovenskí vysokoškoláci majú možnosť stať sa na mesiac súčasťou slovenskej misie pri Organizácii Spojených národov (OSN) a Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) v New Yorku, Ženeve a vo Viedni. Stáže sa zúčastnia traja výherci súťaže o najlepšiu esej na tému rozvojovej spolupráce, ktorú vyhlásila Nadácia Pontis. TASR o tom informovala Simona Gembická, PR manažérka Nadácie Pontis.
Súťaž, ktorú nadácia organizuje po siedmy raz, je určená študentom s kritickým myslením a analytickými schopnosťami. „Cieľom je zvýšiť záujem študentov o témy rozvojovej spolupráce a globálneho vzdelávania, motivovať ich k ich bližšiemu skúmaniu a kritickej analýze,“ vysvetľuje Ivana Uličná, programová manažérka nadácie. Zapojiť sa môže každý slovenský vysokoškolák študujúci na Slovensku či v zahraničí.
Študenti si pre svoju esej môžu zvoliť jednu zo štyroch aktuálnych tém týkajúcich sa rozvojovej spolupráce. Prvou je dôležitosť globálneho vzdelávania vo svetle rastúceho extrémizmu na Slovensku. Druhou témou je rola zodpovedného podnikania v boji proti chudobe. Treťou je boj s korupciou ako prostriedok pre rozvoj a prosperitu krajiny a poslednou je téma dosiahnutia udržiavateľného rozvoja.
Eseje bude hodnotiť päťčlenný tím zložený z akademikov, expertov z mimovládneho sektora, štátnej správy a médií. Posudzovať budú originalitu a inovatívnosť spracovania témy, argumentácie autora a celkovú kvalitu eseje. „Jedným z najdôležitejších kritérií bude práve formulovanie vlastných názorov, premís a odporúčaní,“ dodáva Uličná. Študenti sa môžu do súťaže zapojiť do 23. apríla a to, kto sa zúčastní stáže v OSN sa dozvedia koncom mája.

Čítajte viac o téme: Stáž
Zdieľať na facebooku