Pre viac ako 40.700 maturantov sa budúci týždeň začínajú písomné maturity

 Maturantov čaká budúci týždeň prvá časť maturitnej skúšky. Od utorka 14. marca bude písať maturitné testy 40.730 žiakov na 702 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským.
Maturantov čaká budúci týždeň prvá časť maturitnej skúšky. Od utorka 14. marca bude písať maturitné testy 40.730 žiakov na 702 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským. / Foto: Shutterstock

9.3.2017

Bratislava 9. marca (TASR) – Maturantov čaká budúci týždeň prvá časť maturitnej skúšky. Od utorka 14. marca bude písať maturitné testy 40.730 žiakov na 702 stredných školách s vyučovacím jazykom slovenským, maďarským a ukrajinským. Novinkou tento rok je, že celkovo 1300 žiakov z bilingválnych stredných škôl bude po prvý raz maturovať z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1.
Prvou skúškou pre maturantov bude v utorok externý test a slohová práca zo slovenského jazyka a literatúry, resp. v prípade žiakov s vyučovacím jazykom maďarským to bude test a slohová práca zo slovenského jazyka a slovenskej literatúry. V stredu bude nasledovať test a slohová práca z vybraného povinného cudzieho jazyka na úrovni B1 a B2. „Pre žiakov z bilingválnych stredných škôl, ktoré nemajú uzavretú medzinárodnú zmluvu, je v tomto čase určený externý test a slohová práca z druhého vyučovacieho jazyka na úrovni C1,“ uvádza ministerstvo školstva.
Nasledujúci deň, vo štvrtok 16. marca čaká maturantov, ktorí sa prihlásili na maturitu z matematiky, externý test. Maturitný týždeň uzavrie v piatok 17. marca test a slohová práca z vyučovacieho jazyka maďarského a ukrajinského pre žiakov škôl týchto národnostných menšín.
Ministerstvo pripomína, že témy slohovej práce z vyučovacích jazykov budú opäť vyžrebované a vyhlásené prostredníctvom živého vysielania v RTVS – v Rádiu Slovensko v utorok a piatok o 12.20 h. Zverejnené budú aj na internetových stránkach ministerstva školstva, Národného ústavu certifikovaných meraní vzdelávania, CVTI SR - školských výpočtových stredísk. Zadania slohových prác z cudzích jazykov budú po vyžrebovaní zverejnené len prostredníctvom uvedených internetových stránok.
Tradične najvyšší počet maturantov - 37.612 bude maturovať z povinného slovenského jazyka a literatúry. Z cudzích jazykov si žiaci vyberali najmä anglický jazyk, na ktorý sa prihlásilo 30.815 maturantov (úroveň B1 – 20.358, úroveň B2 – 10.457). V poradí záujmu nasleduje nemecký jazyk, ktorý si vybralo spolu 3564 žiakov. Tretím cudzím jazykom v poradí je ruština, z ktorej bude maturovať 762 žiakov. Nasleduje francúzsky jazyk (20 maturantov) a španielsky jazyk (deväť maturantov). Najmenej žiakov sa opäť prihlásilo na maturitnú skúšku z talianskeho jazyka - päť.
Žiaci niektorých škôl si mohli opäť zvoliť absolvovanie maturitných testov z vyučovacích jazykov a matematiky elektronickou formou. Na elektronickú maturitu sa prihlásilo viac ako 1500 žiakov z takmer 100 škôl.
Výsledky písomných maturít si môžu školy preberať 3. mája elektronickou formou. Výsledky žiakov v papierovej forme budú školám doručené v dňoch 4. – 5. mája. Náhradný termín písomných maturít, ktorý je určený pre žiakov, ktorí sa zo zdravotných dôvodov nemôžu zúčastniť na riadnom termíne, je naplánovaný na 4. – 7. apríla. Opravný termín písomných maturít sa uskutoční od 5. – 8. septembra.

Čítajte viac o téme: Maturity 2016/2017
Zdieľať na facebooku