Na Vyšehradskom fóre budú mladí simulovať summit NATO s Ukrajinou

Na Vyšehradskom fóre budú mladí simulovať summit NATO s Ukrajinou
Na Vyšehradskom fóre budú mladí simulovať summit NATO s Ukrajinou / Foto: vyf.eac.sk

Banská Bystrica 27. novembra (TASR) - Euroatlantické centrum, nezávislá mimovládna organizácia pôsobiaca na Fakulte politických vied a medzinárodných vzťahov Univerzity Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, organizuje medzinárodnú konferenciu Visegrad Youth Forum (VYF - Vyšehradské mládežnícke fórum) 2016, ktorá sa uskutoční 7. až 9. decembra za účasti mladých akademikov a odborníkov z Českej republiky, Poľska, Maďarska, Slovenska a Ukrajiny. Záštitu nad podujatím prevzal minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.
"V rámci piateho ročníka vystúpia osobnosti a odborníci reprezentujúci nielen štátnu, ale i mimovládnu sféru. Účasť potvrdili zástupcovia Ministerstva zahraničných vecí a obchodu Maďarska, ako i Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Na podujatí sa zúčastnia rečníci zo všetkých krajín V4," informovala Martina Šinková, prezidentka Euroatlantického centra.
Cieľom centra je zvyšovanie verejnej informovanosti o aktuálnych otázkach slovenskej zahraničnej a bezpečnostnej politiky v kontexte regionálnych a globálnych skutočností, pričom hlavnú cieľovú skupinu jeho projektov tvoria vysokoškolskí študenti a mladí akademici aktívni v oblasti medzinárodných vzťahov a bezpečnostnej politiky.
Podľa Šinkovej VYF 2016 je unikátnym medzinárodným projektom, ktorého cieľom je spojenie názorov mladých participantov s odbornými poznatkami pozvaných expertov na témy, ako sú zhodnotenie 25-ročného fungovania Vyšehradskej skupiny a jej perspektív v budúcnosti či záverov varšavského summitu. Projekt má za cieľ podporiť verejnú diskusiu o význame V4, jej súčasnom postavení, ako i smerovaní, predovšetkým v oblastiach spoločnej zahraničnej a bezpečnostnej politiky.
Vyvrcholením tohtoročného VYF bude simulácia summitu NATO s Ukrajinou, kde budú participanti dosadení do úlohy lídrov. Z Centra krízového riadenia Fakulty politických vied a medzinárodných vzťahov UMB, špeciálne vybaveného na takéto účely, budú riešiť situáciu, v ktorej Ukrajina čelí kybernetickému útoku.

 


Čítajte viac o téme: Konferencie | Semináre
Zdieľať na facebooku