Špeciálna pedagogička: Počas akademického týždňa si majú žiaci naplánovať rozvrh

  Foto: Bigstock

 Bratislava 16. mája (TASR) - Mnohým maturantov sa počas tohto týždňa začal akademický týždeň a nasledujúci týždeň ich čakajú ústne maturitné skúšky. Špeciálna pedagogička a riaditeľka odboru podpory formálneho vzdelávania Národného inštitútu vzdelávania a mládeže Svetlana Síthová odporúča maturantom, aby počas tohto obdobia mysleli pozitívne, premýšľali, pripravili si rozvrh, ale nezabudli ani na dostatok spánku. 
        

Na to, aby maturanti zvládli záťažové obdobie ľahšie, odporúča Síthová, aby vyskúšali niekoľko osvedčených tipov. Špeciálna pedagogička maturantom radí, aby si určili, kedy sa budú učiť, aké bude poradie predmetov či aké dlhé budú prestávky. "Podstatné učivo si zvýrazňuj zvýrazňovačom alebo farebnými nálepkami," uviedla na sociálnej sieti. Rozvrhnúť by si mali aj čas pre každý predmet, aby sa každému predmetu venovali rovnomerne. Zároveň odporúča, aby si mladí ľudia medzi učením robili prestávky. Ideálne je, aby sa učili 45 minút a potom si dali desaťminútovú prestávku. 
        

Pozornosť majú maturanti venovať aj spánku. Síthová odporúča, aby maturanti nechodili spať neskoro, pretože únava zvyšuje stres. Myslieť treba aj na zdravé stravovanie.
        

Deň pred skúškou odporúča, aby si maturanti vybrali oblečenie, v ktorom sa budú cítiť príjemne a sebavedomo. V deň skúšky majú podľa jej rád maturanti prísť do školy radšej skôr. "V žiadnom prípade si nepripúšťajte pesimistické myšlienky na neúspech. Pozitívne myslenie je polovicou úspechu," poznamenala. Zároveň dodala, aby si maturanti dôverovali. 
        

V tomto školskom roku je na maturitnú skúšku prihlásených okolo 41.000 žiakov. Ústne maturitné skúšky sa uskutočnia od 22. mája do 9. júna. Presné termíny internej časti maturitnej skúšky jednotlivým stredným školám určili príslušné regionálne úrady školskej správy. 
 

Zdieľať na facebooku