Girl´s Day 2016: Študentky po celom Slovensku navštívili IT firmy

  Foto: ajtyvit.sk

29.4.2016 |

Vo štvrtok 28. apríla 2016 sa Slovensko opätovne pridalo k celosvetovej iniciatíve na podporu žien v IT pod názvom Girl´s Day. Deň žien v informačno-komunikačných technológiách si pripomínajú ľudia vo viac ako 16 krajinách na celom svete. Slovensko sa k celosvetovej iniciatíve pridalo prvýkrát v roku 2014. Pravidlom je, že Girl´s Day sa koná vždy vo štvrtý štvrtok štvrtého mesiaca v roku.

 

Tretí ročník Girl´s Day na Slovensku tak ako po ostatné roky organizovalo občianske združenie Aj TY v IT v spolupráci s vedeckými inštitúciami, firmami a organizáciami od Bratislavy až po Košice. Aj Ty v IT vzniklo v čase, keď počet dievčat na IT fakultách dlhodobo atakoval 3% - 5% z celkového počtu študentov týchto škôl. Dnes je ich počet na úrovni 10%. Cieľom AJ Ty v IT, ako aj samotného projektu Girl´s Day, je, prezentovať informatiku ako zaujímavý študijný program, ukázať dievčatám perspektívny životný smer a atraktívne povolanie.

 

 

Tento rok sa do Girls Day zapojilo 108 škôl z takmer 60 miest Slovenska. A čo je najdôležitejšie, viac ako 910 dievčat. Všetky čakal vo vopred prihlásených spoločnostiach, inštitúciách a firmách zaujímavý a inšpirujúci program. Najviac dievčat v počte 62 prijala spoločnosť T–Systems v Košiciach. Medzi strednými školami „zvíťazilo“  Gymnázium Ladislava Sáru v Bratislave, ktoré vyslalo do podnikov 110 dievčat. Girl´s Day 2016 sa uskutočnilo pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.

 

 

Celosvetová iniciatíva na podporu žien v komunikačno-informačných technológiách, vďaka ktorej Girl´s Day vôbec vznikol, štartovala pôvodne v Spojených štátoch amerických ešte v roku 1993 pod názvom „Take our daughters to work“. Školáčky navštevovali zamestnania svojich rodičov a známych. Prostredníctvom žien, aktívnych v technologických odboroch, sa iniciatíva, ale už pod zmeneným názvom dostala aj do Európy. Štartovacou európskou krajinou bolo Nemecko, ktoré Girl´s Day organizovalo prvýkrát v roku 2001. Dodnes sa celosvetového dňa žien v informačno-komunikačných technológiách zúčastnilo dovedna 1,5 milióna dievčat.

 

Viac sa o ženách v IT dozviete aj na: www.ajtyvit.sk, www.girlsday.sk


Čítajte viac o téme: IT
Zdieľať na facebooku