Študenti techniky zisťovali od najlepších, ako môžu uspieť

Night of Chances Technology 2015

 

Bratislava 29. apríla – Globálne inovácie zo Slovenska meniace svet zaplnili v utorok 28. apríla priestory Fakulty informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Ich autori a nositelia študentom poodhalili stratégie, ktoré z ich firiem urobili popredných hráčov na trhu a nádejné mladé talenty sa ich pokúsili zaujať. Stalo sa tak na 3. ročníku kariérneho podujatia Night of Chances (NOC) Technology 2015 občianskeho združenia Nexteria.

 

„Night of Chances je oproti iným kariérnym podujatiam výrazne odlišné práve v dôraze na obsah. Študenti mali možnosť navštíviť nielen stánky s ľuďmi z HR oddelení, ale mohli zažiť workshopy so špecialistami. Na panelovke videli riaditeľov veľkých firiem a potom s nimi distkutovali. Toto študenti využívajú a ja sa z toho teším. Lebo keď vidím riaditeľa veľkého podniku obklopeného študentmi, tak to je to, prečo to robíme a v čom to je iné, ako to robia všetci ostatní,“ povedal CEO Nexterie Tomáš Hasala.

 

Šéfovia úspešných slovenských firiem študentom informatiky a elektrotechniky v hlavnej panelovej diskusii porozprávali, ako sa u nich rodia inovácie, koľko do nich investujú, či na ktoré sú najviac hrdí. „My sme v banke roky zápasili s mýtom o inováciách, že potrebujete mať pár inteligentných superjedincov, ktorí všetko vymyslia. Kľúčom k úspechu je, aby sme boli schopní zbierať dostatočný počet nápadov. Mnoho nápadov prichádza z pobočiek banky a z počúvania zákazníkov,“ vysvetlil CIO Tatra banky Vladimír Matouš.

 

„Úspešná inovácia znamená, že sa musí stretnúť veľa vecí naraz, ale jeden človek väčšinou nevie poskladať všetko dokopy. Ak to vie, vtedy je veľmi úspešný. Je to výnimočná schopnosť vnímať správanie ľudí, ekonomické záležitosti, technickú stránku veci, vedieť, čo kto vie dodať, čo existuje na trhu. Je to veľa informácií, ktoré keď sa správne skombinujú, môžu k niečomu viesť,“ uviedol CEO ESETu Richard Marko. Človek by mal podľa lídra Sygicu Michala Štencla vedieť svoj nápad zrealizovať. „Nie ja mám nápad a vy ho urobte, ale mám nápad a takto by som ho urobil. Inak je to už principiálne zlý prístup,“ myslí si.

 

Študenti s najzaujímavejšími životopismi mohli stráviť desať minút rozhovorom zoči-voči šéfom firiem v rámci tzv. speed datingu. Softvérový inžinier vo švajčiarskom Google Ján Senko prezradil, že u uchádzačov o prácu sa cení najmä proaktivita. „Keď sa človek dokáže do niečoho zažrať, vidíte, že v tom má srdce a urobil niečo zaujímavé, je to veľmi dobrý príznak kvalitného kandidáta. Mladí ľudia, s ktorými som sa zatiaľ rozprával, prejavili veľké nadšenie pracovať pre Google a podľa kvalít, ktoré som videl, určite niektorí z nich majú šancu,“ pripustil.

 

Jan Senko softverovy inzinier Google

Ján Senko z Google počas rozhovorov so študentmi // Foto: Nexteria

 

Študent posledného ročníka informatiky Boris Baranec označil svoje pocity z rýchleho rande so šéfom Sygicu za vynikajúce. „Michal mi vysvetlil jeho prístup k zamestnancom a práci, čo ma veľmi zaujalo, pretože má dosť pokrokové zmýšľanie a implementuje dosť pokrokové metódy manažmentu. Tento rozhovor ma veľmi inšpiroval k tomu, aby som si tam podal žiadosť,“ zhodnotil.

 

Vo švíkoch praskali aj miestnosti slúžiace na 15 workshopov.  Mladých ajťákov lákala napríklad možnosť vyskúšať si,  „ako sa stať na hodinu hackerom“ , kde na vlastných notebookoch realizovali zadania od CEO spoločnosti Citadelo zaoberajúcej sa IT bezpečnosťou, Tomáša Zaťka.

 

 Tomas Zatko Citadelo

Tomáš Zaťka, CEO spoločnosti Citadelo počas workshopu // Foto: Nexteria

 

Svojimi prvými krokmi v IT biznise študentov previedli bývalí absolventi, ktorí ešte včera drali lavice na vysokej škole. Za mimoriadne dôležité považujú vzdelávať sa už počas štúdia a myslieť na to, čo bude po jeho skončení. „Snažili sme sa poradiť našim mladším kolegom, ako pristupovať k pohovoru, k výberu zamestnania, že sa nie je čoho báť. Hlavne sa na to treba pripraviť v tom zmysle, že už počas školy netreba zaháľať, treba sa vzdelávať a posúvať,“ priblížila Lucia Lukačková, ktorá dnes pôsobí v spoločnosti Orange Slovensko.

 

Treska sa dá jesť

V jednej zo sprievodných panelových diskusií debatovali spoluzakladatelia startupov Infinario, Innovatrics a Sli.do aj o tom, ako naštartovať vlastnú firmu, čo robiť so skvelým nápadom a prečo sa nebáť ísť do toho. Študenti sa dozvedeli ako si nastaviť pravidlá a komunikáciu zakladateľov firmy a tiež aj to, za akých podmienok prípadne predať podiely investorovi.  Panelisti sa zhodli, že podnikať je vhodné začať skúšať už popri škole: „Študentské časy sú na štart najlepšie. Človek až tak veľa neriskuje a má prístup k technológiám. Náklady na život ešte nie sú tak vysoké. Treska nie je drahá a dá sa jesť,“ povedal Ján Lunter, spoluzakladeľ a CTO v Innovatrics. O svoj pohľad na IT biznis sa s prítomnými podelili aj zástupcovia renomovaných firiem Accenture, AT&T, Capco, ČSOB či Softec.

 

AeroMobil inšpiroval

 Bodku za tohtoročnou aprílovou NOCou dala prednáška vynálezcu AeroMobilu Štefana Kleina, ktorý študentom dokázal, aké skvelé je žiť vlastný sen. „Každý začína v nejakej dielni či garáži. Aj moja práca sa začala ako slobodná idea a možno aj kvôli idealizmu som pri nej ostal,“ povedal Klein, ktorého príbehu inšpirovaní študenti zatlieskali. Klein odovzdal publiku svoje nadšenie, ktorým dokázal nápad za pomoci vedy a umenia pretaviť do celosvetovo známej inovácie.  

 

Štefan Klein, aeromobil

Štefan Klein počas prednášky o životnej ceste k svojmu aeromobilu // Foto: Nexteria

Zdieľať na facebooku