Bratislava 24. apríla 2015 – Vynálezca celosvetovo známeho AeroMobilu Štefan Klein dokázal skombinovať auto s lietadlom. Ako sa dá zopakovať niečo podobne unikátne so zapojením vedy, dizajnu a umenia inovácií ? Prečo sa slovenskej firme Sygic podarilo sprevádzať na cestách Švajčiarov či Nórov? Globálne inovácie zo Slovenska meniace svet budú témou už 3. ročníka kariérneho podujatia Night of Chances (NOC) Technology 2015 občianskeho združenia Nexteria, ktoré sa uskutoční 28. apríla od 18.00 h na Fakulte informatiky a informačných technológií STU v Bratislave. Na podujatie určené študentom z oblasti IT a technológií, je stále možné sa zaregistrovať.
Otázkou, ktorú si študenti spolu s lídrami IT biznisu určite položia, bude, či môžu byť jednotlivec alebo firma z päťmiliónovej krajiny spod Tatier takí úspešní, že by o ich nápady bol záujem aj za oceánom. O tom, kde sa na Slovensku robia globálne inovácie, ako sa dostať od myšlienky k jej realizácii a čo je kľúčom úspechu študentom informatiky a elektrotechniky v hlavnej panelovej diskusii porozprávajú CEO ESETu Richard Marko, CEO Sygicu Michal Štencl a CIO Tatra banky Vladimír Matouš.
Firmy, ktoré sa na podujatí predstavia, sa umiestnili v rebríčku najžiadanejších zamestnávateľov na Slovensku v prieskume, ktorý nedávno uskutočnila Nexteria. Združenie dáva priestor iba spoločnostiam, ktoré sa pri svojom podnikaní riadia etickými princípmi. „Ide o princíp, z ktorého nepoľavíme. Schopných manažérov je na Slovensku dostatok, problém je skôr v tom, že zďaleka nie všetci vedú svoje firmy v súlade s etikou, ktorá je vo vyspelých krajinách samozrejmosťou. Oblasť IT je v tomto smere špecifická, keďže významným zákazníkom je štát. O to dôležitejšie pre nás je dávať priestor tým firmám a tým lídrom, ktorí ukazujú, že podnikať sa dá aj férovo. Veľmi ma teší, že ich je každým rokom viac a viac,“ povedal CEO Nexterie Tomáš Hasala.
Na čele rebríčka skončil slovenský ESET. „Medzi najlepšími ľuďmi, ktorých máme tu vo firme, sú ľudia, ktorí sem prišli už ako študenti a prejavili záujem o nejakú oblasť alebo problém. Je to prejav toho, že ich to zaujíma a neštudujú školu len preto, aby ju skončili a dostali titul, ale chcú urobiť niečo pre to, aby boli v tej oblasti dobrí alebo najlepší,“ vysvetľuje R. Marko.
Tretí top zamestnávateľ, Tatra banka, na NOCi tiež prezradí, kto má u nej šancu podieľať sa na inováciách. „Vždy hľadáme kandidátov, ktorí majú vlastný názor a vedia, čo chcú. Je známa vec, že nedostatok skúseností sa dá vždy dohnať, ale naše najvýznamnejšie kritérium je vôľa ľudí niečo dokázať,“ hovorí V. Matouš.
Študenti budú môcť pri uchádzaní sa o job zaujať aj slovenského vývojára GPS navigácií Sygic, ktorý chce na budúci rok dosiahnuť hranicu 150 miliónov zákazníkov. „Hľadáme hviezdy, hľadáme ľudí, ktorí chcú v živote niečo dokázať a často sa schovávajú nielen v IT, ale aj medzi dizajnérmi, produktovými manažérmi, supporťákmi a podobne. V podstate nikdy neviete, kde ten talent nájdete. Snažíme sa nájsť talenty a najlepších ľudí na Slovensku, ktorí by nám pomohli splniť našu víziu, ktorou je sprevádzať všetkých ľudí na svete,“ zdôrazňuje M. Štencl.
Rande s IT šéfmi
Lákadlom aktuálnej IT NOCi bude prítomnosť dizajnéra AeroMobilu Štefana Kleina. Jeho príbeh oslovuje nadšením pre nové veci, odhodlaním nevzdávať sa svojich snov a schopnosťou pretaviť nápady do úspešných komerčných projektov. Účastníkom priblíži, aký je vzájomný vplyv vedy a umenia na inovácie, prečo je potrebné rozmýšľať o nových produktoch a ako zmeniť svet.
Už po druhýkrát čaká na študentov speed dating, kde si budú môcť nerušene „zarandiť“ s vrcholovými manažérmi špičkových firiem jeden na jedného. Desaťminútový súkromný rozhovor s nimi absolvujú šéf IT projektov a vývoja aplikácií vo Volkswagen Slovakia Oliver Harms, riaditeľ pre technológie ESETu Pavol Luka, softvérový inžinier vo švajčiarskom Google Ján Senko, ale aj Matouš a Štencl.
O svoj pohľad na IT biznis sa s prítomnými podelia aj ďalší jeho veľkí hráči, zástupcovia renomovaných firiem Accenture, AT&T, Capco, ČSOB či Softec.
Na hodinu hackerom
V jednej zo sprievodných panelových diskusií budú debatovať spoluzakladatelia startupov Infinario, Innovatrics a Sli.do aj o tom, ako naštartovať vlastnú firmu, čo robiť so skvelým nápadom a prečo sa nebáť ísť do toho. Dá sa s technologickým nápadom uživiť aj na Slovensku, alebo je expanzia do zahraničia nevyhnutná? Kde začať a kde hľadať pomoc? Skúsení hostia budú hľadať odpovede aj na tieto otázky.
Okrem toho si budú môcť nádejní „ajťáci“ otestovať schopnosti a vedomosti na niekoľkých workshopoch. Svojimi prvými krokmi v IT biznise ich prevedú bývalí absolventi tohto odboru, ktorí ešte včera dreli lavice na vysokej škole a na NOCi už budú radiť študentom, ako uspieť na pohovore.
Firma zaoberajúca sa počítačovou bezpečnosťou Citadelo si pre účastníkov pripravila jednoduchú hackerskú hru s viacerými úrovňami, v rámci ktorej sa pri napádaní fiktívnej aplikácie oboznámia so základnými technikami testovania bezpečnosti.
Foto: Shutterstock, Nexteria
Nexteria je občianske združenie, ktoré pripravuje a podporuje mladých ľudí, aby sa stali motormi pozitívnych zmien v biznise, politike či iných kľúčových oblastiach spoločnosti.