Slováci testujú podmienky pre základňu na Mesiaci. Využili pri tom aj projekt gymnázia zo Skalice

Slovenská astrobiologička, Dr. Michaela Musilová so svojím tímom počas simulovanej misie na Mesiac
Slovenská astrobiologička, Dr. Michaela Musilová so svojím tímom počas simulovanej misie na Mesiac / Foto: archív MS

Bratislava, 29.04.2019 | Vo februári 2019 na sopke Mauna Loa na Havaji úspešne prebehla simulovaná misia na Mesiac pod záštitou Európskej vesmírnej agentúry (ESA). Veliteľkou misie bola slovenská astrobiologička, Dr. Michaela Musilová. Počas misie bol realizovaný aj experiment slovenských stredoškolákov, ktorí vyhrali súťaž Misia Mars. Výsledky tejto misie budú slúžiť na prípravu budovania skutočnej základne na Mesiaci.

 

Počas simulovanej misie bola posádka uzatvorená v dóme s priemerom len 11 metrov a von do terénu mohla ísť len v skafandri. Jedla astronautskú stravu a mohla si dovoliť len osem minút sprchy za týždeň. Medzinárodná posádka aj napriek tomu dokázala počas ESA misie splniť všetky svoje ciele a zároveň realizovať vzdelávacie projekty. Medzi nimi aj experiment gymnázia zo Skalice, vďaka ktorému vypestovala špenát použitím vlastných vlasov ako hnojiva.

 

Misia na Mesiac sa odohrala na výskumnej stanici vo výške 2500 metrov nad morom. Jej riaditeľkou je astrobiologička a predsedníčka Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), Dr. Michaela Musilová. ESA vybrala Musilovú ako veliteľku dvojtýždňovej simulovanej misie, ktorej cieľom bolo vykonávanie vedeckých experimentov a testovanie technológií potrebných pre budovanie základne na Mesiaci.

 

Michaela Musilová na simulovanej misii na Mesiac realizovanej na Havaji / Foto: MM

 

Budúcnosť vesmírnych objavov ukrytá v lávových tuneloch

V misii Európskej vesmírnej agentúry išlo najmä o experimenty zamerané na geologické mapovanie lávových tokov a tunelov. Terén v okolí stanice je totiž veľmi podobný povrchu Mesiaca a Marsu, vrátane výskytu množstva lávových útvarov. Na Marse by sa lávových tuneloch mohol skrývať život, na Mesiaci by sa v nich zase mohli vybudovať základne pre ľudí. Na mapovanie sa použili drony a kamery potrebné pre 3D mapovanie. Inžinierka z ESA sa tiež venovala zlepšovaniu skafandrov a technológií, ktoré boli používané pri expedíciach do terénu. „Všetci členovia posádky sa aktívne zúčastňovali na svojich projektoch a spoločne sme boli schopní naplniť všetky naše ciele. Mňa osobne veľmi potešil pracovitý postoj každého zúčastneného a výborná tímová práca,“ pozitívne hodnotí misiu Musilová.

 

Na Marse by sa lávových tuneloch mohol skrývať život, na Mesiaci by sa v nich zase mohli vybudovať základne pre ľudí. / Foto: archív MM

 

Činnosti a výskumné projekty posádky pravidelne monitorovali výskumníci a inžinieri. A to v riadiacom stredisku pod dohľadom profesora Bernarda Foinga z ESA, ktorý pôsobí aj ako výkonný riaditeľ Medzinárodnej pracovnej skupiny pre prieskum Mesiaca (ILEWG). Na misii spolupracovala aj holandská univerzita Vrije z Amsterdamu (VU) a Musilová do misie zapojila aj Havajskú Univerzity a Fakultu elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity v Bratislave (FEI STU), kedže na oboch univerzitách pôsobí.

 

Lávový tunel, ktorý posádka skúmala / Foto: archív MM

 

Vlasy ako hnojivo, experiment zo Slovenska

Počas misie posádka realizovala aj projekt gymnázia zo Skalice, ktorý vyhral druhý ročník súťaže Misia Mars. Súťaž bola v roku 2018 organizovaná Slovenskými elektrárňami v spolupráci so SOSA. Víťazný experiment sa zameral na využitie ľudských vlasov a ochlpenia ako hnojiva pre rastliny počas vesmírnych misií. Cieľom gymnazistov bolo ukázať, že aj takéto hnojivá sa môžu vyrovnať bežným dusíkatým.

 

“Experiment prebehol úspešne a zapojený bol každý člen posádky,“ komentovala Musilová. Zároveň dodáva, že: „Ženy zbierali nielen vlasy, ktoré im pravidelne vypadávali, ale aj tie ostrihané. Rovnako obetovali nejaké vlasy aj muži, no tí predovšetkým odkladali svoje chlpy po holení. Aj vďaka tomu sa nám podarilo nazbierať dostatočné množstvo materiálu na pestovanie špenátu.“ Do projektu boli zapojení gymnazisti Patrik Jozefovič, Tomáš Štrba, Ivan Čermák, Monika Klásková, Patrik Modrovský a ich profesorka PaedDr. Zuzana Formánková.

 

Študenti zo Skalice a Michaela Musilová pri príprave hnojiva z vlasov. / Foto: archív MM

 

Musilová plánuje aj naďalej spájať svoje výskumné a vzdelávacie aktivity so Slovenskom. Chce spoluorganizovať ďalšie kolo súťaže, pokračovať vo vedení študentských prác a prehlbovať vesmírne projekty cez SOSA. Medzi ne patria aj prednášky a popularizačné videá pripravené s FEI STU zo simulovanej vesmírnej stanice na Havaji. Na FEI STU sa zároveň pripravuje nový študijný program kozmického inžinierstva, v rámci ktorého by Musilová vyučovala aj astrobiológiu.

 

Mahina Lani, raj na Mesiaci

Výsledky simulovaných misií vedených Musilovou na Havaji budú slúžiť na prípravu budovania základne na Mesiaci pod záštitou International Moonbase Alliance (IMA). IMA je medzinárodná organizácia, ktorej súčasťou sú vesmírne agentúry, firmy a univerzity z celého sveta. Vedenie IMA plánuje začať budovať základňu na Mesiaci v nasledujúcom desaťročí. Prototyp takejto mesačnej stanice sa však plánuje budovať na Havaji v nasledujúcich dvoch rokoch. Základňa na Mesiaci sa má volať Mahina Lani, čo po havajsky znamená raj na Mesiaci.

 

„V nasledujúcom roku plánujeme sériu misií s ESA, ILEWG, VU a inými organizáciami. Pre realizáciu simulovaných misií na Mesiac a Mars sme získali granty od viacerých amerických inštitúcií ako Johnsonove vesmírne centrum NASA, University of South Florida, spoločnosti ako SIFT a Ketone Technologies,“ uzatvára Michaela Musilová, ktorá aktívne spolupracuje so svetovými vesmírnymi agentúrami NASA a ESA, ako aj s mnohými firmami a univerzitami po celom svete.

 

Misia sa odohrávala v dóme s priemerom 11 metrov a von do terénu mohla ísť posádka len v skafandri. / Foto: archív MM

Zdieľať na facebooku