Na obnovu vysokoškolských internátov pôjde v tomto roku 20 miliónov eur

Internát Družba v Bratislave
Internát Družba v Bratislave / Zdroj: uniba

Desať miliónov eur v tomto polroku a rovnaká suma aj v druhej polovici roka by mali významným spôsobom zlepšiť podmienky na vysokoškolských internátoch. Na tomto riešení sa dnes zhodli koaličné strany.


„Som veľmi rada, že sa nám s podporou Slovenskej národnej strany podarilo získať tieto finančné prostriedky, ktoré pomôžu zlepšiť život tisíckam študentov na internátoch,“ vyhlásila ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR Martina Lubyová. Rezort školstva žiadal sumu 20 miliónov eur na modernizáciu študentských domovov ako jednu zo svojich priorít aj v rozpočte na rok 2018, vyčleniť sa ju však podarilo až dodatočne.

„Nie sme odtrhnutí od reality, sami sme na tých internátoch bývali. Proces na obnovu internátov sa začal,“ uviedol po koaličnom rokovaní predseda SNS Andrej Danko.

Internáty by mali prejsť nevyhnutnými opravami striech, výmenou okien i vnútorného zariadenia. Taktiež by sa malo realizovať zateplenie budov, a to prostredníctvom tzv. EPC projektov, ktoré spočívajú v uzavretí zmluvy medzi vybraným poskytovateľom energetických služieb a vlastníkom budovy, pričom náklady na modernizáciu sa splácajú z financií ušetrených za prevádzku.

Zdieľať na facebooku