Manageria sa mení na Nexteriu

  

Na Slovensku by až dve tretiny mladých ľudí  uprednostnili život v inej krajine. Preto aj každý rok odchádzajú do zahraničia tisícky z nich. Pod ťarchou problémov, o ktorých denne počúvame, zasa mnohí strácajú vieru, že šikovní, vzdelaní a eticky zmýšľajúci ľudia majú šancu byť úspešnými.

Na Slovensku je pritom veľa skvelých ľudí, profesionálov, ktorí dokážu spájať odbornosť s etikou. Pracujú v biznise, vo verejnej správe i v neziskových organizáciách.  Veľmi by sme chceli, aby tu boli aj o desať či dvadsať rokov a aby ich bolo oveľa viac. Aby dianie v našej krajine čo najviac ovplyvňovali šikovní, vzdelaní a eticky zmýšľajúci ľudia.

S touto víziou sme sa v roku 2008 rozhodli vytvoriť priestor, ktorý k tomu prispieva. Umožňuje mladým talentovaným ľuďom osobne spoznávať inšpiratívnych ľudí.

Za tento čas sa našich aktivít zúčastnilo tritisíc vysokoškolských študentov. Mali možnosť stretnúť sa s lídrami najlepších slovenských firiem z prostredia IT, finančníctva, telekomunikácií či priemyslu, ako sú Google, Eset, Dell, Heineken, Slovak Telekom, Accenture, adidas-Group, Tatra Banka a mnohí iní. “Teší ma, že existuje organizácia, ktorá dáva mladým ľuďom šancu počas štúdia spoznať ľudí, ktorí už niečo dokázali a tým pádom získať inšpiráciu, aby realizovali svoj vlastný potenciál a svoje životné ciele”, hovorí Peter Virsík, generálny riaditeľ adidas Group pre strednú a východnú Európu.

 

Medzi najvýraznejšie aktivity nášho združenia patrí kariérne podujatie Night of Chances a tí najlepší študenti sa zúčastnili intenzívnych programov priamo pod dohľadom mentorov, ktorí patria medzi najlepších na Slovensku.  Zorganizovali sme tiež desiatky diskusií, kde sme s ľuďmi na vysokých pozíciách v politike a verejnej správe hovorili  najmä o korupcii či o tom, prečo verejná správa trpí toľkými problémami a čo sa s tým dá robiť. Stáli sme pri vzniku ďalších užitočných projektov, pomohli sme zrealizovať myšlienku centra pre malé deti a ich matky v Dobšinej, ktoré zvýši šance najchudobnejších detí na lepší život.

Po šiestich rokoch prichádza zmena. Chceme rozšíriť naše pôsobenie aj do iných oblastí a zapojiť ešte viac mladých ľudí do našich aktivít po celom Slovensku. Táto zmena prináša aj nový názov nášho združenia, ktorý odzrkadľuje naše smerovanie. Manageria sa mení na Nexteriu:  „Transformáciou Managerie na Nexteriu chceme jasne ukázať, že sa už nebudeme zameriavať len na výchovu slušných a schopných ľudí pre biznis, manažérov, ale na výchovu mladých ľudí pre všetky oblasti spoločenského života, či už je to právo, IT, politika alebo iné oblasti formujúce budúcnosť Slovenska,“ hovorí Stanislav Boledovič, ktorý stál pri zrode oboch organizácií.  

 

Odštartovali sme debatou o mladých

Nová organizácia pri príležitosti svojho vzniku pripravila diskusiu na tému Čo môže urobiť mladý človek pre zlepšenie svojej budúcnosti na Slovensku? Podujatie sa konalo v utorok 18. marca na Fakulte managementu UK. Niekoľko desiatok mladých ľudí, ktorí zavítali na besedu inšpirovali Rasťo Kulich (country manager Google Slovensko) spisovateľ  Michal Hvorecký, Stanislav Boledovič (spoluzakladateľ o.z. Nexteria) a Monika Ondicová, absolventka FM UK i  leadership programu Managerie, ktorá sa napriek mladému veku angažovala už v rôznych projektoch v rozvojových krajinách a momentálne pôsobí v Nadácii Provida.

Michal Hvorecký pred publikom kládol dôraz na dôležitosť kritického prístupu k veciam okolo seba, ktorý potrebujú nielen organizácie, ale každý človek, aby mohol rásť: “Vzdelanie je cesta k lepšiemu Slovensku. Treba ho budovať zospodu. S veľmi malými prostriedkami sa dajú dosiahnuť veľké veci. Kriticky myslieť zoči voči svetu, budovať si vlastný názor, vlastnú cestu a po nej ísť”, vyhlásil Hvorecký.

Mentorom a podporovateľom nástupníckej organizácie po Managerii zostáva absolvent Harvardu Rasťo Kulich, podľa ktorého má človek viacero vlastností zdedených, no mnoho sa dá natrénovať a naučiť. “Pokiaľ ste ľudia, ktorí sa chcú v živote učiť a meniť veci k lepšiemu, tak Nexteria je práve jedným z najlepších miest, kde to môžete robiť alebo kde s tým môžete začať. Je tu množstvo veľmi šikovných ľudí so skúsenosťami z praxe. Sú ochotní vám pomôcť vyhľadať príležitosti, pri ktorých môžete nájsť svoj vlastný príbeh“, povedal Kulich pri vzniku Nexterie.

Nexteria začína ďalšiu etapu, v ktorej chceme, aby talentovaní mladí ľudia nielen že nestrácali ideály, ale naopak, aby svoje sny mohli premieňať na realitu. Každý študent, ktorý sa chce učiť od úspešných ľudí a realizovať svoju víziu sa môže do 30. apríla hlásiť do Nexteria Leadership Academy.

Zdieľať na facebooku