Štipendiá na štúdium a výskum na Ukrajine, v Bielorusku a v Kazachstane

Maximálne 10-mesačné štipendijné pobyty počas vysokoškolského štúdia môžu absolvovať v budúcom školskom roku slovenskí vysokoškoláci v Bielorusku, Kazachstane a na Ukrajine.
Maximálne 10-mesačné štipendijné pobyty počas vysokoškolského štúdia môžu absolvovať v budúcom školskom roku slovenskí vysokoškoláci v Bielorusku, Kazachstane a na Ukrajine. / Foto: Shutterstock

Bratislava (7. marec 2017) – Maximálne 10-mesačné štipendijné pobyty počas vysokoškolského štúdia môžu absolvovať v budúcom školskom roku slovenskí vysokoškoláci v Bielorusku, Kazachstane a na Ukrajine vďaka štipendiám, ktoré vyplývajú z bilaterálnych dohôd v oblasti vzdelávania. Administruje ich SAIA (Slovenská akademická informačná agentúra). Ako uviedla administrátorka štipendií Adela Poláčková, on-line žiadosť si môžu podať do 16. marca cez databázu štipendií a grantov www.granty.saia.sk, kde sú zverejnené aj podrobnosti o jednotlivých typoch štipendií. Do Bielaruska sa môžu študenti, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumníci uchádzať o štipendiá na 1- až 2-semestrálny študijný pobyt, na 1- až 10-mesačný výskumný pobyt a na kurz bieloruského jazyka. V prípade záujmu o Ukrajinu sú v ponuke pre študentov, doktorandov, vysokoškolských učiteľov a výskumníkov štipendiá na 1- až 10-mesačný študijný pobyt, na 1- až 10-mesačný výskumný pobyt a na seminár ukrajinského jazyka. Študenti a doktorandi sa môžu uchádzať aj o štipendiá na 3- až 10-mesačné študijné alebo výskumné pobyty v Kazachstane.

Vybraným štipendistom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR hradí cestovné náklady do miesta pobytu a späť, v niektorých krajinách aj príplatok k štipendiu, ktoré poskytuje prijímajúca krajina.

 

Okrem štipendií, ktoré vyplývajú z bilaterálnych dohôd, môžu študenti magisterského a doktorandského štúdia získať na štúdium a výskum v týchto troch krajinách aj štipendium Národného štipendijného programu SR. Aktuálna uzávierka programu, ktorý od roku 2006 podporil pobyty v zahraničí vyše 1 400 slovenských vysokoškolákov a doktorandov, je 30. apríla 2017 na portáli www.stipendia.sk.

Čítajte viac o téme: Štipendiá
Zdieľať na facebooku