Meniť Slovensko k lepšiemu chcú stovky mladých ľudí, TFS hľadá ďalších

Vieš si predstaviť, že zanecháš svoj doterajší život, zbalíš si veci a odídeš na dva roky učiť deti v mimoriadne ťažkých podmienkach? Teach for Slovakia hľadá nové talenty.
Vieš si predstaviť, že zanecháš svoj doterajší život, zbalíš si veci a odídeš na dva roky učiť deti v mimoriadne ťažkých podmienkach? Teach for Slovakia hľadá nové talenty. / Foto> Pexels

12.2.2016 |

Vieš si predstaviť, že zanecháš svoj doterajší život, zbalíš si veci a odídeš na dva roky učiť deti v mimoriadne ťažkých podmienkach? Od vzniku programu Teach for Slovakia prejavilo záujem chopiť sa výzvy a stať sa jeho súčasťou už takmer 600 mladých ľudí. Program na jeseň otvorí už svoj tretí ročník. K 22 motivovaným lídrom pôsobiacim na školách po celom Slovensku hľadáme ďalších kolegov, ktorí chcú zmysluplnou prácou prispieť k rozvoju školstva a zmenám vo vzdelávacom systéme. Chceš sa k nim pridať aj ty? Prihlás sa do 31. marca.

 

„Debaty o školstve často smerujú k hundraniu a konštatovaniu, že je to ′celé zle′. Program Teach for Slovakia je výnimočný, lebo hovorí o tom, že zmena je možná a dokonca, že ju môžem priniesť aj ja. Byť súčasťou zmeny školstva sa mi zdá ako výnimočná výzva a úžasné dobrodružstvo,“ približuje, prečo sa prihlásila jedna z účastníčok výberového konania Veronika Hubeňáková.

 

V prvej fáze náboru do tretieho ročníka programu, ktorá trvala od polovice októbra do polovice decembra 2015, sa prihlásilo 175 mladých ľudí, z toho dve tretiny žien a tretina mužov. Do užšieho výberu dostalo pozvánku 54 z nich. Viac ako polovica je zamestnaná a pätina tento rok končí vysokú školu. Až 81 % kandidátov študovalo na Slovensku, ďalší sa vzdelávali v Česku, Veľkej Británii, Holandsku či Dánsku. Potenciálni noví učitelia si za odbor svojho štúdia zvolili medzinárodné vzťahy a diplomaciu, ekonómiu, manažment a marketing, ale aj politológiu s verejnou správou, právo alebo psychológiu.

 

Teach for Slovakia

 

Svoje dôvody pre vyplnenie prihlášky uvádza aj Juraj Čokyna. „Až časom som pochopil, aké šťastie som mal, keď som vyrastal v normálnych podmienkach. Na Slovensku je stále príliš veľa detí, ktoré to majú oveľa ťažšie. Preto je teraz rad na mne, aby som pomohol zmeniť to. Budúcnosť tejto krajiny závisí od toho, koľkým deťom pomôžeme využiť potenciál, ktorý sa skrýva v každom z nás. A myslím si, že Teach for Slovakia ponúka možnosť pochopiť, ako na to.“

 

Čakáme aj na tvoju prihlášku

Prvým krokom k účasti v programe je vyplnenie registračného formulára na webovej stránke Teach for Slovakia. Na základe registrácie ťa bude kontaktovať tím TFS pre vyplnenie podrobnej prihlášky, súčasťou ktorej sú aj dve eseje. Aby si zvýšil svoje šance, vyhraď si na ňu dostatok času a pošli nám ju do 31. marca 2016.

 

Zhruba tretina najlepších uchádzačov sa dostane do ďalšej časti výberového procesu, takzvaného Assessment day. Nasledujú finálne pohovory a šesťtýždňový intenzívny tréning pod taktovkou skúsených mentorov a koučov. Potom už môžeš smelo nastúpiť do vybranej partnerskej základnej školy, rozvíjať svoj potenciál a získať skúsenosť, ktorá ti zmení život.

 

Teach for Slovakia


Doterajších členov programu Teach for Slovakia pomáhali vybrať aj spolumajiteľ firmy ESET Anton Zajac, šéf Google na Slovensku Rasťo Kulich či generálny riaditeľ adidas Group v strednej a východnej Európe Peter Virsik.

 

„Najlepší kandidáti sú v prvom rade ľudia, ktorí sa zaujímajú o druhých alebo sa usilujú o nejaké zlepšenie, z ktorého neprofitujú iba oni sami. Žijú aj pre druhých, nielen sami pre seba. Po druhé, zvyčajne už v živote niečo dokázali, alebo sa o to prinajmenšom vážne usilovali. Môžu to byť výborné akademické výsledky, olympiády, medzinárodné súťaže, môžu to byť aj neakademické výsledky, napríklad založenie nejakej organizácie, vedenie tímu ľudí v nejakej oblasti. A po tretie, obvykle majú aj nejakú víziu a predstavu zmeny, ku ktorej by chceli prispieť. Sú to budúci lídri a niečo z toho budúceho líderstva z nich cítime už dnes,“ opísal ideálneho kandidáta člen správnej rady TFS a vedúci výberovej komisie Daniel Bútora, ktorý je zároveň manažérom siete škôl Narnia a C. S. Lewis.

Aktivity Teach for Slovakia podporuje Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR, ako aj najväčšie osobnosti slovenského biznisu. Hlavnými partnermi sú spoločnosti ESET, HEINEKEN Slovensko, Slovenská sporiteľňaSlovak Telekom. Záštitu nad programom prevzal prezident SR Andrej Kiska.

 

Viac informácií nájdete na stránke teachforslovakia.sk a tiež na Facebooku facebook.com/teachforslovakia.

 


O programe
Teach for Slovakia ako nezávislá občianska iniciatíva je súčasťou medzinárodného programu Teach for All, ktorý úspešne funguje vo viac ako 30 krajinách sveta s jednotnou víziou – zlepšiť kvalitu školstva a znižovať nerovnosť v prístupe k vzdelaniu tak, aby raz všetky deti mali vzdelanie, ktoré im dá šancu v živote uspieť. Program sa snaží pritiahnuť najtalentovanejších absolventov univerzít, aby predtým, než naštartujú svoje kariéry, išli najskôr na dva roky učiť do škôl v najťažších podmienkach. V dlhodobom horizonte buduje zo svojich „absolventov“ komunitu budúcich lídrov, ktorí zažili fungovanie školstva na vlastnej koži a ako úspešné osobnosti v biznise, médiách, politike či školstve sa budú spoločne usilovať o zreformovanie systému vzdelávania na Slovensku.

 

Čítajte viac o téme: Kariéra
Zdieľať na facebooku