Začal sa jubilejný 10. ročník IT Fitness Testu, dostupný je aj v maďarčine

  Foto: Bigstock

Bratislava 6. mája (TASR) - IT Fitness Test, ktorý má za cieľ otestovať digitálne zručnosti žiakov, študentov, učiteľov a širokej verejnosti na Slovensku, sa začal v pondelok (3. 5.) a potrvá do 31. júla. Jubilejný desiaty ročník prináša aj novinku, a to, že test je dostupný aj v maďarskom jazyku. Uviedla to podpredsedníčka vlády SR pre investície a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí) počas štvrtkovej tlačovej konferencie.
      

Testovacie úlohy sú rozdelené do piatich oblastí: internet, bezpečnosť a počítačové systémy, kolaboratívne nástroje a sociálne siete, kancelárske nástroje a komplexné úlohy. Vo väčšej miere sú do testovania zahrnuté úlohy zamerané na prácu s dátami, časť kybernetická bezpečnosť obsahuje napríklad úlohy orientované na oblasť zanechávania digitálnej stopy pri práci so sociálnymi médiami. Pre žiakov je pripravená verzia testu s 20 otázkami, ktorá overí IT zručnosti nevyhnutné pre štúdium na stredných školách. Druhá verzia testu obsahuje 25 úloh a je určená pre žiakov nad 15 rokov.
      

"Rozvoj digitálnych zručností považujem za nedeliteľnú súčasť moderného vzdelávania. Ich dôležitosť a význam nám v uplynulom roku naplno ukázala pandémia. Zlepšovať svoje digitálne schopnosti museli žiaci, študenti, ale aj mnohí dospelí. Aby bola digitálna transformácia, ktorá čaká našu spoločnosť, spravodlivá, prístup k nej musia mať všetky skupiny obyvateľstva bez rozdielu veku, sociálneho postavenia alebo miesta bydliska," povedala Remišová. Autori testu upozorňujú, že sa v ňom nedá podvádzať. Na jeho vypracovanie si je potrebné vyhradiť 45 až 60 minút času.
      

Štátna tajomníčka ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Monika Filipová je rada, že tento rok sa budú môcť žiaci otestovať aj v maďarskom jazyku. Remišová verí, že verzia v maďarskom jazyku prinesie aj vyššiu účasť. Štátna tajomníčka rezortu školstva dodala, že IT zručnosti sú dôležité aj v školstve.
      

Prvý viceprezident IT Asociácie Slovenska Mário Lelovský poznamenal, že chcú motivovať nielen žiakov a učiteľov, ale všetkých, aby investovali čas na to, aby sa na testovaní zúčastnili. Odborný garant IT Fitness Testu František Jakab z Technickej univerzity v Košiciach poznamenal, že medzi inováciami v tomto roku sú zaradené nové typy otázok, ktoré preveria aj čitateľskú a digitálnu gramotnosť.
      

Vlani sa do IT Fitness Testu zapojilo viac ako 21.000 respondentov, dokopy sa za deväť ročníkov zapojilo viac ako 220.000 záujemcov. 

Zdieľať na facebooku