Ministerstvo školstva po doručení návrhu AS STU na odvolanie rektora posúdi jeho zákonnosť

V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR.
V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR. / Foto: Bigstock

Bratislava 28. októbra (TASR) – Po doručení návrhu Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity (AS STU) na odvolanie rektora Miroslava Fikara na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR bude posúdená jeho zákonnosť. V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie rezortu školstva.
      

Ministerstvo tvrdí, že kým nebude návrh predložený, je bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. "Zákon neustanovuje ministrovi lehotu na predloženie návrhu prezidentke SR, čo obvykle znamená, že sa tak má stať hneď, ako je to možné," dodal rezort školstva.
      

"Situácia na STU v Bratislave ukázala, že zákon o vysokých školách neposkytuje v podobných prípadoch ministerstvu školstva nástroje na zasiahnutie, ktorými by mohlo situáciu ovplyvniť v prospech študentov či pedagógov školy," uviedol rezort školstva na margo pondelkového (26. 10.) zasadnutia AS STU. Nové nastavenie vzťahov a postavenia samosprávnych orgánov považuje ministerstvo školstva za dôležité pre modernizáciu slovenského vysokého školstva a jeho rozvoj.
      

Prezidentka v utorok (27. 10.) pre TASR uviedla, že pri svojich ďalších krokoch zváži všetky okolnosti rozhodnutia AS STU a svoj postoj k nemu vyjadrí v rámci svojich prezidentských kompetencií. "Odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko, počnúc samotným návrhom na odvolanie rektora a končiac priebehom rokovania s vylúčením verejnosti aj médií," uviedla hlava štátu.
      

AS STU odsúhlasil návrh na odvolanie rektora Fikara. Za jeho odvolanie hlasovalo v pondelok počas zasadnutia AS STU 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.  

Zdieľať na facebooku