Články: Pre študentov
O projekte

 

Ministerstvo školstva po doručení návrhu AS STU na odvolanie rektora posúdi jeho zákonnosť

TASR
Autor článku
Foto: Bigstock
V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR. / Foto: Bigstock

Bratislava 28. októbra (TASR) – Po doručení návrhu Akademického senátu Slovenskej technickej univerzity (AS STU) na odvolanie rektora Miroslava Fikara na Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR bude posúdená jeho zákonnosť. V prípade splnenia podmienok bude predložený návrh prezidentke SR. Pre TASR to uviedol odbor komunikácie rezortu školstva.
      

Ministerstvo tvrdí, že kým nebude návrh predložený, je bezpredmetné sa k nemu vyjadrovať. "Zákon neustanovuje ministrovi lehotu na predloženie návrhu prezidentke SR, čo obvykle znamená, že sa tak má stať hneď, ako je to možné," dodal rezort školstva.
      

"Situácia na STU v Bratislave ukázala, že zákon o vysokých školách neposkytuje v podobných prípadoch ministerstvu školstva nástroje na zasiahnutie, ktorými by mohlo situáciu ovplyvniť v prospech študentov či pedagógov školy," uviedol rezort školstva na margo pondelkového (26. 10.) zasadnutia AS STU. Nové nastavenie vzťahov a postavenia samosprávnych orgánov považuje ministerstvo školstva za dôležité pre modernizáciu slovenského vysokého školstva a jeho rozvoj.
      

Prezidentka v utorok (27. 10.) pre TASR uviedla, že pri svojich ďalších krokoch zváži všetky okolnosti rozhodnutia AS STU a svoj postoj k nemu vyjadrí v rámci svojich prezidentských kompetencií. "Odvolávanie rektora STU malo od štandardného procesu veľmi ďaleko, počnúc samotným návrhom na odvolanie rektora a končiac priebehom rokovania s vylúčením verejnosti aj médií," uviedla hlava štátu.
      

AS STU odsúhlasil návrh na odvolanie rektora Fikara. Za jeho odvolanie hlasovalo v pondelok počas zasadnutia AS STU 25 senátorov, proti bolo 14, zdržali sa traja.  

Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si vysokoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a zaujímavé informácie z oblasti vzdelávania.