Články: Pre študentov
O projekte

 

UK neradí dôstojné ubytovanie pre študentov medzi svoje priority, tvrdia študenti

TASR
Autor článku
Foto: FB
Fotografie študentov z internátu, ktoré zverejnili na Facebooku / Foto: FB

Bratislava 14. septembra (TASR) – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) tvrdí, že Univerzita Komenského (UK) v Bratislave neradí dôstojné ubytovanie študentov medzi svoje priority.

 

Tvrdí, že aj napriek sérii stretnutí predstaviteľov ŠRVŠ so zástupcami univerzity počas posledného roka zostala téma rekonštrukcie internátov v Mlynskej doline iba v teoretickej rovine. Ako pre TASR uviedla Martina Mášiková z rektorátu UK, univerzita od nástupu súčasného vedenia preinvestovala vo svojich ubytovacích zariadeniach 5,2 milióna eur. Nateraz je však najvyššou prioritou najväčšej slovenskej univerzity bezpečnosť obyvateľov a zamestnancov internátov.
      

"Univerzita niekoľkokrát posunula stretnutie, mesiace sľubuje plán rekonštrukcií a posledné dohodnuté stretnutie bez dôvodu zrušila. A to v čase, keď sa študenti sťažujú na kvalitu bývania a opakovane zdieľajú fotky izieb v dezolátnom stave," tvrdí ŠRVŠ. V roku 2018 schválila vláda SR na rekonštrukciu internátov 50 miliónov eur. Z tejto sumy bol pre Univerzitu Komenského v Bratislave určený balík viac ako 14 miliónov eur. Zástupcovia ŠRVŠ tvrdia, že ostatné vysoké školy boli schopné vyčerpať väčšinu poskytnutých financií, UK doteraz nevyčerpala ani štvrtinu.
      

ŠRVŠ uvádza, že stále nie je známy plán rozvoja najväčšieho ubytovacieho komplexu pre študentov. "Zatiaľ čo iné vysoké školy urobili z rekonštrukcie prioritu a zabezpečili dostatok ľudských zdrojov na prípravu projektovej dokumentácie a následnej realizácie, UK tieto veci zanedbávala. Výsledkom je súčasný stav," poznamenala. Každý študent si podľa nej zaslúži dôstojné ubytovanie. Ako dodáva, je pripravená pomôcť najstaršej a najväčšej univerzite, aby sa podarilo minúť aspoň časť prisľúbených peňazí.
      

"UK v Bratislave vždy bola a je otvorená diskusii a akýmkoľvek rozumným návrhom," uviedla Mášiková z rektorátu UK. Ako dodala, útoky voči univerzite prostredníctvom médií nie sú korektným spôsobom komunikácie. "Nebudeme k nim vydávať samostatné vyhlásenie," dodala.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Študentský internát
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si vysokoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a zaujímavé informácie z oblasti vzdelávania.