Univerzita Komenského uvoľňuje doterajšie obmedzenia

  Foto: Shutterstock

Bratislava 10. júna (TASR) – Univerzita Komenského (UK) uvoľňuje obmedzenia prijaté v súvislosti pandémiou nového koronavírusu a pripravuje sa na letné aktivity. Ako pre TASR uviedla hovorkyňa univerzity Lenka Miller, do bežného režimu sa pomaly vracajú aj univerzitné internáty.
      

Rektor UK Marek Števček zrušil príkaz, ktorým ešte v marci uzatvoril ubytovacie zariadenia. Právo na ubytovanie za stanovených podmienok majú do konca júna prednostne študenti končiacich ročníkov a doktorandi. "Cieľom je vyjsť v ústrety študentom, ktorí absolvujú štátne záverečné skúšky prezenčnou formou. Ubytovaní, ktorí získali výnimku, zostávajú na internáte naďalej. Študenti, ktorí sa neodubytovali, môžu ubytovacie zariadenia opäť užívať," povedala s tým, že sa v súčasnosti realizujú prípravy, aby internáty umožnili ubytovanie študentom počas leta.
      

Univerzita tiež presúva letné promócie v historickej aule univerzity na jesenné termíny. "V prípade záujmu fakúlt a priaznivej epidemiologickej situácie sa môžu promócie konať v náhradných termínoch na jeseň," komentovala prorektorka UK pre vzdelávanie a sociálne veci Zuzana Kovačičová.
      

V univerzitnej budove na Šafárikovom námestí obnovilo činnosť Infocentrum UK. Svoje brány otvorila aj univerzitná Botanická záhrada. "Záhrada tiež pokračuje v tradícii pravidelných letných koncertov v spolupráci s Bratislavským kultúrnym a informačným strediskom," doplnila.
      

Kríza sa dotkla aj 18. ročníka Detskej Univerzity Komenského, ktorý sa bude realizovať online metódou. Ako prvý sa deťom prihovorí minister školstva Branislav Gröhling (SaS), prednášať budú v lete, okrem iných, aj profesorka Silvia Pastoreková zo Slovenskej akadémie vied či docentka Lenka Sokolová z Pedagogickej fakulty Univerzity Komenského. Témy tohto ročníka sa budú týkať pandémií a vírusov.
      

Miller tiež uviedla, že v súvislosti s finančnou situáciou mnohých súčastí univerzity došlo aj k organizačným zmenám. Centrum ďalšieho vzdelávania UK, ktoré zabezpečuje vzdelávanie seniorov v rámci Univerzity tretieho veku, vzdelávanie cudzincov a krajanov, ako aj ďalšie vzdelávania, bolo ako samostatne hospodáriaca súčasť univerzity zrušené s platnosťou od 1. januára 2021.
      

Dodala, že od 1. júna 2020 rektor UK Marek Števček povolil vzdelávacie aktivity prezenčnou metódou vrátane skúšania či zasadnutí akademických orgánov. "Podmienkou, samozrejme, ostáva dodržanie odporúčaných hygienických a bezpečnostných pravidiel. Na niektorých fakultách budú štátne záverečné skúšky prebiehať prezenčne, inde, podľa rozhodnutia vedení fakúlt, zostanú pri modeli dištančného skúšania," uzavrela.

Zdieľať na facebooku