Národné porovnávacie skúšky budú pre slovenských uchádzačov len formou online

Národné porovnávacie skúšky (NPS) pre slovenských uchádzačov o vysokoškolské štúdium budú prebiehať len formou online.
Národné porovnávacie skúšky (NPS) pre slovenských uchádzačov o vysokoškolské štúdium budú prebiehať len formou online. / Foto: Pexels

Bratislava 17. apríla (TASR) - Národné porovnávacie skúšky (NPS) pre slovenských uchádzačov o vysokoškolské štúdium budú prebiehať len formou online. Dôvodom sú mimoriadne opatrenia pre šírenie nového koronavírusu. Predstavitelia projektu NPS o tom informovali na piatkovej tlačovej konferencii. Slovenským uchádzačom bude automaticky zmenená skúška na online verziu, nutnosťou je technická vybavenosť uchádzača. Detaily realizácie skúšok, ako aj fakulty, ktoré sa do online skúšok zapoja, priebežne zverejňujú na webe projektu.
      

Skúšky budú v termínoch 13. júna, 27. júna a 11. júla. Ako uviedol vedúci projektu NPS Martin Drnek, skúšky vo všetkých týchto termínoch budú na Slovensku prebiehať online. "V Českej republike naďalej plánujeme, že budeme schopní zorganizovať tieto termíny v prezenčnej forme," doplnil.
      

Pre uchádzačov vypísali aj mimoriadny online termín, ktorý platí pre obe krajiny, a to na 30. mája. Počas tejto skúšky budú uchádzačov testovať zo všeobecných študijných predpokladov, základov spoločenských vied a anglického jazyka.
      

Drnek pripomenul, že pri online skúšaní je prioritou zabezpečiť transparentnosť, bezpečnosť skúšky, férovosť a porovnateľnosť online a tlačenej verzie. Špeciálny program s pomocou umelej inteligencie urobí záznam celej skúšky, zaznamenávať bude tiež aktivity na ploche počítača, takisto sa podľa Drneka zabezpečí kontrola toho, či je uchádzač v miestnosti sám. "S predstihom si uchádzači budú môcť vyskúšať, či je ich zariadenie na skúšku pripravené," doplnili organizátori.
      

Predstavitelia projektu chcú dosiahnuť, aby mali fakulty istotu, že nemusia rušiť prijímacie skúšky. Väčšina fakúlt bude podľa nich online riešenie skúšok uznávať.

Čítajte viac o téme: Koronavírus
Zdieľať na facebooku