Články: Pre študentov
O projekte

 

ŠRVŠ víta zvýšenie sociálneho štipendia, upozorňuje však na jeho minimálnu výšku

TASR
Autor článku
Foto: Bigstock
  Foto: Bigstock

Bratislava 31. júla (TASR) – Študentská rada vysokých škôl (ŠRVŠ) víta zvýšenie sociálneho štipendia pre vysokoškolákov. Upozorňuje však na jeho minimálnu výšku, ktorá je podľa nej "alarmujúcich" desať eur. Informuje to tom ŠRVŠ na svojom profile na sociálnej sieti. 
      

"Pri priznaní štipendia vo výške desiatich eur mesačne nemôžeme hovoriť o reálnej pomoci študentom, ktorí to potrebujú," tvrdia zástupcovia ŠRVŠ. 
      

Maximálna suma sociálneho štipendia pre vysokoškolákov sa zvýšila na 295 eur. Táto úprava súvisí s nárastom životného minima od 1. júla. Podľa Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR v akademickom roku 2018/2019 mohli študenti poberať mesačne najviac 285 eur.
      

Sumy sa týkajú vysokoškolákov, ktorí študujú mimo miesta trvalého pobytu. "Študenti vysokých škôl v mieste bydliska môžu po novom získať maximálne 245 eur, čo predstavuje medziročné zvýšenie o päť eur," uviedol rezort školstva.
      

Sociálne štipendium slúži ako jeden z nástrojov štátu na podporu študentov zo sociálne slabšieho prostredia. V roku 2017 bolo formou týchto štipendií vyplatených celkovo vyše 14 miliónov eur, pričom počet poberateľov štipendia bol k 31. decembru 2017 takmer 10.000.  
 

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Štipendiá
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si vysokoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a zaujímavé informácie z oblasti vzdelávania.