http://gdesk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=bIfqjxSCW5iir5JNBJNm0qRvjw0GVxuO1tHY2UQfBw7.L7/fastid=imwclllnjwapzomcwmeazhzdhglo/stparam=zlphhwgtbt/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.instudy.sk/?utm_source=eduworld&utm_medium=banner&utm_content=&utm_campaign=2019_eduworld_longterm
Články: Pre študentov
O projekte

 

Slovenskí študenti môžu do brexitu študovať v Spojenom kráľovstve

TASR
Autor článku
Foto: Shutterstock
  Foto: Shutterstock

Bratislava 24. júla (TASR) – Študentom z Európskej únie (EÚ), ktorí začnú študovať v nastávajúcom akademickom roku v Spojenom kráľovstve, zostanú poplatky a finančná pomoc na rovnakej úrovni ako doteraz. Bez ohľadu na to, kedy Spojené kráľovstvo opustí EÚ. Informovalo o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR. 
      

„V súčasnosti ešte nie je určené, ako sa systém zmení od akademického roku 2020/2021. Z dlhodobého hľadiska je pravdepodobné, že študenti z EÚ budú musieť platiť vyššie sadzby a poplatky, podobné tým, ako už v súčasnosti platia študenti z tretích krajín mimo EÚ,“ píše sa v brožúre MZVaEZ SR. 
      

Ministerstvo pripomína, že študenti, ktorí začnú mobilitu programu Erasmus+ pred 31. októbrom 2019, ju budú môcť dokončiť v dohodnutom termíne.
      

Pokiaľ ide o vedu, výskum a inovácie, Spojené kráľovstvo má aj po vystúpení z EÚ záujem pokračovať v súčasnom programe Horizont 2020. Chce sa zapojiť aj do budúceho programu Horizont Európa 2021 - 2027, ale už ako tretia krajina pridružená k programu, píše MZVaEZ SR. „Pre prípad neuzavretia dohody už Spojené kráľovstvo deklarovalo zámer garantovať finančné krytie projektov v rámci Horizont 2020 predložených pred dátumom odchodu,“ uviedlo ministerstvo zahraničných vecí.
      

Súčasťou programu Horizont 2020 sú akcie Marie Sklodowska Curie (MSCA) s rozpočtom viac ako 6 miliárd eur. „Od spustenia programu Horizont 2020 do súčasnosti slovenské subjekty získali v rámci MSCA sumu približne 3,92 mil. eur. Podporených projektov so slovenskou účasťou je 14,“ píše sa v materiáli. 

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Štúdium v zahraničí
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si vysokoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a zaujímavé informácie z oblasti vzdelávania.