Uznávanie titulov medzi Slovenskom a Ruskom by malo byť ľahšie

Uznávanie dokladov o vzdelaní a získaných tituloch medzi Slovenskom a Ruskom chce vláda zjednodušiť.
Uznávanie dokladov o vzdelaní a získaných tituloch medzi Slovenskom a Ruskom chce vláda zjednodušiť. / Foto: Bigstock

Uznávanie dokladov o vzdelaní a získaných tituloch medzi Slovenskom a Ruskom chce vláda zjednodušiť.


Stropkov 25. júna (TASR) - Uznávanie vzdelania a titulov medzi Slovenskom a Ruskom by malo byť ľahšie. Počíta s tým Dohoda medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Ruskej federácie o vzájomnom uznávaní rovnocennosti dokladov o vzdelaní, kvalifikácií a vedeckých hodnostiach, ktorú odobrila vláda na utorkovom rokovaní v Stropkove.
      

"Cieľom dohody je uľahčiť proces vzájomného uznávania vzdelania a kvalifikácie a akademických titulov získaných v Slovenskej republike a v Ruskej federácii, k prístupu ich držiteľov k ďalšiemu vzdelávaniu a vykonávaniu pracovných činností s výnimkou prístupu k regulovaným povolaniam v súlade s právnymi predpismi každého štátu zmluvných strán," píše sa v dokumente, ktorý predložilo ministerstvo školstva.
      

Uzavretie dohody iniciovala podľa dokumentu ruská strana. Účelom je rozvoj spolupráce v oblasti vzdelávania, vedy a výskumu a podpora mobility talentov medzi oboma krajinami.
      

V dohode sú popísané jednotlivé vysokoškolské diplomy a vysvedčenia, ktoré môžu študenti získať v Slovenskej republike a v Ruskej federácii. "V rámci dohody sú tiež zadefinované požiadavky, ktoré musia spĺňať ruskí študenti pre prijatie na slovenské vysoké školy a slovenskí študenti pre prijatie na ruské vysoké školy," doplnil predkladateľ.

Zdieľať na facebooku