Dobrovoľníci vytvárali mapy, ktoré pomáhajú zachraňovať životy

Prešovský mapatlon opäť pomáhal.
Prešovský mapatlon opäť pomáhal. / Foto: Bigstock

 Prešov 29. marca (TASR) - Fakulta prírodných a humanitných vied (FHPV) Prešovskej univerzity (PU) v Prešove sa vo štvrtok (28. 3.) stala miestom  dobrovoľníckej akcie, na ktorej sa stretli nadšenci mapovania. Ich cieľom bolo digitálne zmapovať 'neobjavené' miesta na svete, ohrozené humanitárnymi krízami. Spoločne sa im podarilo zmapovať vyše 1000 budov v Somálsku. TASR o tom informovala hovorkyňa univerzity Anna Polačková.


 Po Bratislave, Nitre, Zvolene, Košiciach a Žiline sa už po tretí raz v Prešove, na pôde Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU uskutočnilo podujatie s názvom Prešovský mapatlon. Ide o mapovacie maratóny, na ktorých sa zídu dobrovoľníci, aby podali pomocnú ruku a spoločne vytvorili a doplnili mapy oblastí, ktoré nie sú zmapované. Účastníci k tomu pritom potrebujú len počítač s internetovým prehliadačom a myš.
"Nápad zmapovať najviac ohrozené oblasti v rozvojových krajinách dostala pred štyrmi rokmi známa humanitárna a zdravotnícka organizácia Lekári bez hraníc. Tá prišla s projektom Missing Maps, ktorý má bezprostredný humanitárny, etický a praktický rozmer, pretože bez dostatočných údajov z krízových oblastí nie je možné plánovať napríklad očkovacie kampane, vyhodnocovať rôzne zdravotnícke dáta, realizovať epidemiologické analýzy, respektíve čo najlepšie logisticky riešiť dodávky zdravotníckeho materiálu," vysvetlila zámer projektu Jana Michalková z Katedry geografie a aplikovanej geoinformatiky FHPV PU.
Ako doplnila, účastníci tohtoročného prešovského mapathonu sa po úvodnej prednáške a školení, pod vedením Viktórie Vargovej a Jany Michalkovej, spoločne pustili do mapovania mesta Galkayo v Somálsku. Ich cieľom bolo zlepšiť mapové podklady a uľahčiť tak prácu najmä humanitárnych tímov, ktoré v tejto oblasti pôsobia.
"Lekári bez hraníc pôsobia v regióne Galkayo North od mája 2017, kde vykonávajú zdravotnícku prácu v regionálnej nemocnici. K tejto činnosti sú kvalitné mapové podklady nevyhnutnosťou. Účastníkom nášho mapovacieho maratónu sa podarilo zmapovať vyše 1000 budov v meste, za čo im patrí veľká vďaka," dodala Michalková.
Všetky aktivity prebiehajúce v určitej krajine sa realizujú v spolupráci s miestnymi obyvateľmi. Veľkým pozitívom celého projektu je taktiež využívanie a zároveň aj rozširovanie otvorených máp (OpenStreetMap), ktoré zaisťujú, že rôzne dáta získané pod týmto projektom sú voľne dostupné.
Organizáciu mapathonov na Slovensku organizačne zabezpečuje združenie AMAVET klub č. 962.

Zdieľať na facebooku