Mladí výskumníci sa môžu uchádzať o štipendium na Kalifornskej univerzite

Kalifornská univerzita v Berkeley
Kalifornská univerzita v Berkeley / Foto: Wikipedia

 Žilina 7. novembra (TASR) – Mladí výskumníci z celého Slovenska sa môžu do 16. novembra 2018 uchádzať o miesto v programe, ktorý vznikol vďaka spolupráci Žilinskej univerzity v Žiline (UNIZA) a Kalifornskej univerzity v Berkeley (UC Berkeley). Program je zameraný na zvyšovanie kompetencií v oblasti inteligentných dopravných systémov a umožní štúdium mladým vedeckým pracovníkom zo Slovenska na UC Berkeley. TASR o tom informovala Martina Slavíková z oddelenia pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA.

 

"Pre UNIZA bolo veľkým úspechom spojenie s prestížnou americkou univerzitou v Berkeley v spoločných oblastiach výskumu. Vedecký pracovník z pilotnej výzvy sa práve nachádza v Berkeley a už teraz sa tešíme, ako v rámci aktuálnej druhej výzvy poskytneme niekomu ďalšiemu túto novú a neopakovateľnú príležitosť," povedal prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing UNIZA Jozef Ristvej.

 

Vďaka podpore Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu v pilotnej výzve z januára 2018 poslala UNIZA prvého vedeckého pracovníka do Kalifornie. "Je ním Michal Gregor, ktorý získal štipendium, a teraz je v Berkeley s projektom Strojového učenia vo forme implementácie s otvoreným zdrojom prostredníctvom viacúčelových metód strojového učenia. Podľa vyjadrení predstaviteľov z UC Berkeley sú v USA s jeho pôsobením veľmi spokojní a už teraz sa tešia na ďalšieho štipendistu," uviedla Slavíková.

 

Doplnila, že podmienkou účasti je záujem o spoluprácu s UC Berkeley. "Záujemca musí identifikovať spoločnú oblasť výskumu na UNIZA a UC Berkeley - College of Engineering v oblastiach inteligentných dopravných systémov, dopravy všeobecne so zameraním na moderné informačné technológie, spĺňať kategóriu študenta Ing. alebo PhD. štúdia, resp. mladého vedeckého, výskumného pracovníka, do troch mesiacov dať na publikovanie minimálne jeden vedecko-výskumný a jeden popularizačný článok z pobytu a zaviazať sa odpracovať tri roky po absolvovaní pobytu na domovskej inštitúcii v SR. Dĺžka pobytu je štyri až šesť mesiacov," konkretizovala Slavíková.

 

"Požadovanými dokumentmi k prihláške sú motivačný list, projekt vo forme zámeru, životopis a odporúčacie listy - jeden od priameho nadriadeného a jeden od vedúceho pracoviska, respektíve od ním povereného zamestnanca. Všetky dokumenty musia byť v angličtine," dodala Slavíková.

Zdieľať na facebooku