Záujem uchádzačov o externú formu štúdia klesá, zhodujú sa univerzity

Záujem uchádzačov o externú formu štúdia na slovenských vysokých školách sa už dlhodobo znižuje. Univerzity majú problém.
Záujem uchádzačov o externú formu štúdia na slovenských vysokých školách sa už dlhodobo znižuje. Univerzity majú problém. / Foto: Bigstock

Bratislava 12. augusta (TASR) – Záujem uchádzačov o externú formu štúdia na slovenských vysokých školách sa znižuje.

 

Zhodujú sa na tom univerzity. Ako uviedli pre TASR viaceré z nich, záujem uchádzačov o túto formu štúdia má každým rokom klesajúcu tendenciu.
Externá forma štúdia nepatrí medzi priority vo vzdelávaní na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. "Po zvýšení štandardnej dĺžky štúdia sme zaevidovali výrazný pokles záujmu. V posledných rokoch je záujem stabilizovaný. Napríklad oproti minulému akademickému roku nebol zaznamenaný významný rozdiel. V akademickom roku 2017/2018 bol počet záujemcov o externé štúdium na UPJŠ 262, v akademickom roku 2018/2019 je to 265 záujemcov," povedala pre TASR hovorkyňa UPJŠ Linda Babušík Adamčíková. Pokles záujmu o tento druh štúdia potvrdila prorektorka pre vzdelávanie na Ekonomickej univerzite (EU) v Bratislave Zuzana Juhászová. "Záujem dlhodobo klesá, na EU v Bratislave sa študijný program v externej forme otvára len na troch fakultách. Na štúdium sa už nedá prihlásiť, prijímanie prihlášok bolo ukončené v apríli," podotkla pre TASR.


Klesajúcu tendenciu záujmu budúcich študentov o externú formu štúdia pre TASR potvrdil aj prorektor pre vzdelávanie na Slovenskej poľnohospodárskej univerzite Milan Šimko. Ako uviedol, záujem z roka na rok klesá. "Medziročný pokles činí približne 23 percent. Je to predovšetkým z dôvodu predĺženia štúdia o jeden rok na každom stupni, čo vedie k zníženiu záujmu o túto formu štúdia," priblížil. Ako ďalej doplnil, v tomto roku zaevidovali 244 prihlášok na externú formu štúdia, pričom vlani ich bolo 319.


Prešovská univerzita v Prešove plánuje v nasledujúcom roku prijať v externej forme štúdia 710 študentov na bakalársky stupeň štúdia a 425 na magisterský stupeň štúdia. Podľa hovorkyne univerzity Anny Polačkovej do 31. mája mala univerzita zaevidovaných 474 bakalárskych prihlášok a 217 magisterských prihlášok. Rovnako ako ostatné univerzity, aj univerzita na východe krajiny potvrdila pokles záujemcov. "Najväčší záujem je o fakultu manažmentu a fakultu zdravotníckych odborov, pričom odbory majú približne rovnaké zastúpenie," dodala Polačková.


Aj najväčšia univerzita na Slovensku, Univerzita Komenského v Bratislave, pre TASR potvrdila, že počet záujemcov o externú formu štúdia každým rokom klesá. Kým v akademickom roku 2017/2018 mala univerzita 1950 prihlášok na túto formu štúdia, na nasledujúci rok zaznamenala pokles a zaevidovala už len okolo 1300 prihlášok, uviedol to Martin Kováč z oddelenia vzťahov s verejnosťou UK v Bratislave. Najviac záujemcov pritom univerzita eviduje najmä o štúdium práva, manažmentu, trénerstva, kondičného trénerstva, špeciálnej pedagogiky a učiteľstva pre predprimárne vzdelávanie.

Zdieľať na facebooku