Lekárska fakulta v Košiciach prijme viac študentov

V Košiciach plánujú prijať viac študentov medicíny.
V Košiciach plánujú prijať viac študentov medicíny. / Zdroj: Shutterstock

Bratislava 17. júla (TASR) – Lekárska fakulta Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (LF UPJŠ) v Košiciach je po rokovaniach so zástupcami ministerstva financií pripravená prijať dodatočných štyridsať študentov. V nasledujúcom akademickom roku by teda malo nastúpiť celkovo 250 študentov na odbor všeobecné lekárstvo a 50 na zubné lekárstvo. TASR o tom informovala Jaroslava Oravcová, PR manažérka LF UPJŠ.


"Počty prijímaných slovenských študentov sú na fakulte v posledných rokoch ustálené. Prijímame zhruba 220 uchádzačov na Všeobecné lekárstvo a 40 uchádzačov na Zubné lekárstvo. Počet záujemcov o štúdium je však niekoľkonásobne vyšší," vysvetlila Oravcová. Na všeobecné lekárstvo sa na akademický rok 2018/2019 hlásilo približne 950 a na zubné lekárstvo 300 uchádzačov. Do prvého ročníka by mali nastúpiť uchádzači, ktorí dosiahli najlepšie výsledky pri prijímacích skúškach. Prevažná väčšina z nich svoje štúdium aj ukončí.


"Sme schopní v nasledujúcom akademickom roku prijať o 30 študentov viac na všeobecné lekárstvo a o desať viac 10 na zubné. Prijatí budú samozrejme ďalší uchádzači s najvyšším počtom bodov," dodala Oravcová. Pri počte 220 prijatých sú úspešní tí s najnižším počtom bodov 709 z 800. Pri počte 250 študentov to budú aj takí, ktorí dosiahli najnižší počet bodov 693. "Reálne pôjde však o trochu nižšie číslo, keďže študenti majú možnosť absolvovania prijímacích skúšok na rôznych fakultách, niektorí dajú nakoniec prednosť inej škole doma alebo v zahraničí a čiara sa teda posunie nižšie," doplnila Oravcová.
Lekárska fakulta rozhodnutím o dodatočnom prijatí študentov reaguje na vyhlásenie predsedu vlády Petra Pellegriniho (Smer–SD), ktorý ich vyzval, aby do ďalšieho akademického roku prijali vyšší počet študentov. Lekárske fakulty v Bratislave, Martine a Košiciach by mali dodatočne prijať radovo 185 nových študentov všeobecného lekárstva a stáť to bude približne dva milióny eur. "Zápasíme neustále s nedostatkom personálu. Tak s nedostatkom lekárov, ako aj zdravotných sestier," vysvetlil svoje rozhodnutie premiér. Takéto kroky by podľa neho mali zmierniť nedostatočné množstvo lekárov na Slovensku.

Zdieľať na facebooku