http://gdesk.hit.gemius.pl/lshitredir/id=bIfqjxSCW5iir5JNBJNm0qRvjw0GVxuO1tHY2UQfBw7.L7/fastid=imwclllnjwapzomcwmeazhzdhglo/stparam=zlphhwgtbt/nc=0/gdpr=0/gdpr_consent=/url=https://www.instudy.sk/?utm_source=eduworld&utm_medium=banner&utm_content=&utm_campaign=2019_eduworld_longterm
Články: Pre študentov
O projekte

 

Vysokoškoláci, učitelia a výskumníci môžu využiť ponuku štipendií v Číne a Rusku

TASR
Autor článku
Foto: Shutterstock
SAIA ponúka ďalšie štipendiá do Číny i Ruska. / Foto: Shutterstock

Bratislava 29. januára (TASR) - Vysokoškoláci, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumníci môžu študovať či zdokonaliť sa v čínštine a ruštine v Číne alebo Rusku. Štipendiá administruje Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA). Uzávierka online žiadostí do Ruska je 6. februára, do Číny o dva dni neskôr. TASR o tom informoval Ján Chlup zo SAIA.
Rusko ponúka štipendiá na mesačný letný kurz ruského jazyka, dvojmesačnú jazykovú stáž počas vysokoškolského štúdia, päťmesačný pobyt počas vysokoškolského štúdia, jedno- až desaťmesačný výskumný pobyt a štipendiá na celé bakalárske a magisterské štúdium. "V prípade schválenia žiadosti o štipendium poskytuje ruská strana bezplatné štúdium, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR spravidla prepláca cestovné výdavky na jednu cestu na miesto pobytu a späť a poskytuje príplatok ku štipendiu," uviedla Adela Poláčková zo SAIA.
Čínska strana ponúka štipendiá na ročný študijný pobyt vysokoškolákom a doktorandom, štipendiá na ročný vedecký pobyt vedeckým a pedagogickým pracovníkom vysokých škôl a tento rok prvýkrát aj štipendiá na ročný pobyt pre študentov medicíny. Ako dodala Daniela Kirdová zo SAIA, v prípade schválenia žiadosti štipendista neplatí školné, poplatky za ubytovanie a základné študijné materiály. Slovenská strana hradí cestovné náklady do miesta pobytu a späť a poskytuje príplatok k štipendiu na každý mesiac.
Ďalšie informácie ohľadom udelenia štipendií nájdu záujemcovia na stránke www.granty.saia.sk alebo ich môžu získať osobne na pracoviskách SAIA v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a  Žiline.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Štipendiá
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Si vysokoškolák? Prihlás sa do nášho newslettru a získaj novinky a zaujímavé informácie z oblasti vzdelávania.