Kiska: Tretinu vysokých škôl by sme mali zavrieť, peniaze majú ísť len najlepším

  Foto: TASR

San Francisco 22. septembra (TASR) - Slovenský prezident Andrej Kiska počas svojej pracovnej návštevy USA navštívil spoločnosť Volkswagen Research Lab, kde hovoril s jej predstaviteľmi o tom, ako vznikajú výskumné centrá a čo by sa dalo spraviť na Slovensku preto, aby vznikali aj u nás.
"Odpoveď nie je jednoduchá, ale vždy sa to točí okolo jedného - každé výskumné centrum potrebuje kvalitných ľudí. Kvalitní ľudia, a vidieť to aj tu, sú väčšinou okolo kvalitných vysokých škôl. Minimálne jednu tretinu vysokých škôl by sme mali zavrieť. Z tých, ktoré zavrieme, vytiahnuť tie kvalitné fakulty a dať skutočne peniaze len tým najlepším je asi tá cesta, ktorá nám dokáže pomôcť, aby sme vytvorili potom aj takéto špičkové centrá," uviedol.
Stretol sa i s Andrejom Karpathym, ktorý má v spoločnosti Tesla na starosti riadenie vývoja umelej inteligencie. Narodil sa na Slovensku, ako 15-ročný sa presťahoval s rodičmi do Toronta, kde vyštudoval aj univerzitu. Prezidentovi predviedol najrýchlejšie auto na svete, ktoré dokáže zrýchliť z nuly na 100 kilometrov za hodinu za 2,3 sekundy.
"Stále hovoríme o tom, že Slovensko môže byť pyšné na svojich kreatívnych mladých ľudí a som veľmi rád, že jeden taký stojí vedľa mňa. Presne takíto ľudia nám robia fantastické meno po celom svete, no a my musíme len uvažovať o tom, čo môžeme spraviť preto, aby sme ich dostali domov," uviedol prezident.
Ako Karpathy spresnil, auto budúcnosti už vie ísť samo bez toho, aby do riadenia počas jazdy zasahoval vodič. "Systém už funguje, ale ešte nie je možné ísť s ním do mesta, len na diaľnici," konštatoval.
Prezidenta na jeho pracovnej ceste ešte čaká návšteva spoločností Facebook a LinkedIn. Okrem delegácie podnikateľov ho sprevádza podpredseda vlády pre investície a informatizáciu SR Peter Pellegrini (Smer-SD).

Zdieľať na facebooku