Grant určený pre študentov z prestížnych škôl ponesie meno Martina Filka

Grant ministerstva školstva, určený na posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe, ponesie meno bývalého hlavného ekonóma ministerstva financií a riaditeľa Inštitútu finančnej politiky Martina Filka.
Grant ministerstva školstva, určený na posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe, ponesie meno bývalého hlavného ekonóma ministerstva financií a riaditeľa Inštitútu finančnej politiky Martina Filka. / Foto: Shutterstock

1.3.2017

Bratislava 1. marca (TASR) - Grant ministerstva školstva, určený na posilnenie analytických kapacít vo verejnej správe, ponesie meno bývalého hlavného ekonóma ministerstva financií a riaditeľa Inštitútu finančnej politiky Martina Filka. Rozhodla o tom vláda na svojom dnešnom rokovaní. Po novom sa grant bude volať Štipendium Martina Filka.
Štipendium, ktoré pokrýva študijné náklady, môžu získať slovenskí študenti na najlepších svetových univerzitách, a to v prípade, ak sa po skončení štúdia zaviažu zamestnať sa na tri roky na niektorom z vybraných ministerstiev či Úrade vlády SR.
Ministerstvá školstva a financií, ktoré návrh predkladajú, považujú za nevyhnutné pokračovať v podporovaní talentu študentov, motivovať ich a využiť ich ponúkaný potenciál na skvalitňovanie verejnej správy. "Profesionálna štátna správa je bezpochyby jedným z kľúčových predpokladov efektívne, čisto a zodpovedne spravovaného verejného záujmu. Tieto myšlienky sú odkazom Martina Filka a toto štipendium je jednou z podôb, ako jeho energiu odovzdať ďalej a nepremrhať šancu posunúť Slovensko lepším smerom," uviedli rezorty v predkladacej správe.
V súvislosti so zmenou názvu sa ministerstvo financií rozhodlo navýšiť finančné prostriedky pre toto štipendium.
Bývalý šéf Inštitútu finančnej politiky a hlavný ekonóm ministerstva financií Martin Filko (35) bol nezvestný od 28. marca 2016, keď sa v Bratislave na rieke Dunaj prevrátil s kamarátom v kanoe. Mŕtve telo Filka našli 13. apríla 2016 v Dunaji pri obci Dobrohošť v okrese Dunajská Streda.

Čítajte viac o téme: Štipendiá
Zdieľať na facebooku