Študenti či výskumníci sa môžu uchádzať o štipendiá do Číny a Ruska

Študenti či výskumníci sa môžu uchádzať o štipendiá do Číny a Ruska
Študenti či výskumníci sa môžu uchádzať o štipendiá do Číny a Ruska / Foto: Shutterstock

Bratislava 15. januára (TASR) – Slovenskí vysokoškoláci, doktorandi, vysokoškolskí učitelia a výskumníci môžu študovať a bádať či zdokonaliť sa v čínštine a ruštine priamo v týchto krajinách. Štipendiá administruje Slovenská akademická informačná agentúra (SAIA). Uzávierka online žiadostí je na stránke www.saia.sk do oboch krajín 7. februára.
Čínska strana ponúka štipendiá na ročný študijný pobyt vysokoškolákom a doktorandom a štipendiá na ročný vedecký pobyt vedeckým a pedagogickým pracovníkom vysokých škôl. Ako dodáva Daniela Kirdová zo SAIA, v prípade schválenia žiadosti o štipendium štipendista neplatí školné, poplatky za ubytovanie a za základné študijné materiály a získa štipendium 800 až 2000 jüanov/mesiac (asi 108 až 272 eur). Slovenská strana hradí cestovné náklady do miesta pobytu a späť a poskytuje príplatok k štipendiu 100 až 200 USD/mesiac (približne 94 až 188 eur).
Ruská federácia ponúka štipendiá na jednomesačný letný kurz ruského jazyka, na dvojmesačnú jazykovú stáž počas vysokoškolského štúdia, na päťmesačný pobyt počas vysokoškolského štúdia, na jedno- až desaťmesačný výskumný pobyt a štipendiá na celé bakalárske a celé magisterské štúdium. V prípade schválenia žiadosti o štipendium poskytuje ruská strana bezplatné štúdium, slovenské ministerstvo školstva zas prepláca cestovné výdavky na jednu cestu na miesto pobytu a späť a poskytuje príplatok ku štipendiu.
Podrobné informácie o podmienkach udelenia štipendia, ako aj o spôsobe podania žiadosti nájdu záujemcovia na stránke www.granty.saia.sk alebo ich môžu získať osobne v pracoviskách SAIA v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Nitre a Žiline.

Čítajte viac o téme: Štipendiá
Zdieľať na facebooku