Aktívni študenti STU sa sami starajú o internátne siete

  

Študenti Slovenskej technickej univerzity v Bratislave sú sami veľmi aktívni pri získavaní praktických skúseností. Študentská organizácia YNET tento víkend zorganizovala dve podujatia: konferenciu s odborníkmi z praxe a prerábanie kabeláže na internátoch s cieľom zvýšiť prenosovú rýchlosť internetu. 

 

Študentské združenie YNET vzniklo s cieľom vybudovať internetovú sieť na internátoch Slovenskej technickej univerzity. Dnes študenti sami spravujú sieť na štyroch internátoch a získavajú tak popri štúdiu a teórií aj praktické skúsenosti so správou veľkých sietí, správou serverov či s konfiguráciou zariadení. 
K týmto aktivitám postupne pribudli ďalšie, predovšetkým organizovanie stretnutí s odborníkmi z praxe v rámci projektu How-Know. V sobotu 16. marca sa takéto stretnutie s odborníkmi uskutočnilo v budove Fakulty informatiky a informačných technológii Slovenskej technickej univerzity. Ide o sériu šiestich workshopov na ktorých si študenti budú skúšať naprogramovať svojho vlastného robota, analyzovať malware, ale napríklad aj správne sa odprezentovať či tvoriť s pomocou prírodných materiálov. 

„Projekt How-Know vznikol na základe spolupráce študentských organizácií Ynet a IAESTE Slovakia. Pozývať odborníkov z praxe do akademického prostredia sme začali už v roku 2008. Vtedy bol záujem najmä o prednášky. Časom sa však preferencie študentov menia. Už nechcú len sedieť a počúvať, majú záujem si veci reálne vyskúšať a otestovať, preto má dnes stretnutie s odborníkmi podobu praktických workshopov,“ hovorí Zuzana Krnáčová, organizátorka projektu How-Know. 

Okrem workshopu študentov z YNET čakala cez víkend ešte jedna aktivita. Už od piatku 15. marca až do nedele 17. marca svojpomocne prerábali kabeláž na internáte Mladosť, vďaka čomu zvýšia prenosovú rýchlosť internetu pre na 1 Gbit/s. Študenti združení v YNETE majú však ešte väčšie ambície, na internáte Mladosť budujú sieťové laboratórium NetLab, ktoré slúži na rozširovanie praktických zručností v oblasti počítačových sietí. 

SkolskyServis.sk infomrovala Andreu Hajdúchovú z STU.

 

 

Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona“.

 

Zdieľať na facebooku