Študenti by mali na externom štúdiu absolvovať 1500 až 1800 hodín za rok

  Foto: Pexels

Bratislava 21. marca (TASR) - Študenti by mali v rámci externého štúdia na vysokej škole absolvovať 1500 až 1800 hodín za akademický rok vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti. Vyplýva to z novely zákona o vysokých školách, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok posunuli do druhého čítania. 
        

Štandardná záťaž študenta je podľa zákona vyjadrená počtom 60 kreditov u študijných programov prvého stupňa, druhého stupňa alebo študijných programov spájajúcich prvý a druhý stupeň bez ohľadu na formu štúdia. "Aktuálne znenie platného zákona o vysokých školách zamedzuje spravodlivé a rovnaké definovanie záťaže študenta v dennej a externej forme štúdia pri definovaní váhy jedného ECTS kreditu vyjadreného v počte hodín výučby vrátane samostatného štúdia a samostatnej tvorivej činnosti," poukázali poslanci Jozef Habánik a Dušan Jarjabek (obaja Smer-SD) v novele.
        

Navrhujú tiež, aby funkcia člena správnej rady verejnej vysokej školy bola nezlučiteľná s funkciou poslanca NR SR s výnimkou, ak ide o starostu alebo predsedu samosprávneho kraja.

Zdieľať na facebooku