SRK: Tento rok bude prioritou financovanie VŠ vzdelávania i infraštruktúra

  Foto: Shutterstock

Bratislava 17. januára (TASR) - V roku 2023 bude prioritou opäť nielen financovanie vysokoškolského vzdelávania, vedy a výskumu, umenia, ale aj vysokoškolská infraštruktúra. Pre TASR to uviedol prezident Slovenskej rektorskej konferencie (SRK) Rudolf Kropil.
        

"Boli by sme radi, keby sme na tomto mieste mohli hovoriť o internacionalizácii, o európskych univerzitách, našich úspechoch v európskych programoch pre výskum, otvorenej vede a o reforme hodnotenia výskumu a výskumníkov, ale to všetko sa odvíja od financií a závisí od nich," skonštatoval Kropil. Verejnosť a politici musia podľa neho pochopiť, že vysoké školstvo, školstvo samotné a vzdelávanie sa musia stať skutočnými prioritami. 
        

"Jediným zdrojom rozvoja a bohatstva tejto krajiny sú jej ľudia, a osobitne deti a mládež. Vzdelanie je podmienkou pre všetky aspekty fungovania spoločnosti," povedal prezident SRK. Opakovane tvrdí, že vysoké školy plnia celé spektrum poslaní a úloh.         
        

Vysokoškolský sektor je podľa jeho slov vo všeobecnosti rozhodujúci pre hospodársky rozvoj a kľúčový pre budovanie znalostnej spoločnosti. "Neexistuje oblasť ekonomického života, v ktorej by vysoké školy prostredníctvom výskumu a vývoja nemali významnú úlohu. Vysoké školy vychovávajú kvalifikovanú pracovnú silu schopnú kritického a nezávislého myslenia a podporujú sociálnu mobilitu jednotlivcov," doplnil Kropil. Vysokoškolské vzdelávanie slúži podľa jeho slov na verejné a súkromné účely. 

 

Zdieľať na facebooku