Jedinou slovenskou univerzitou v Šanghajskom rebríčku je Univerzita Komenského

  Foto: uniba

Bratislava 16. augusta (TASR) - Jedinou slovenskou univerzitou v najnovšom vydaní ARWU, známeho aj ako Šanghajský rebríček, je Univerzita Komenského (UK) v Bratislave. Oproti minuloročnému umiestneniu si polepšila, aktuálne jej patrí 701. – 800. pozícia. TASR o tom informovala hovorkyňa UK Lenka Miller.
      

Rebríček ARWU tvorí 1000 najlepších univerzít z vyše 2500 hodnotených inštitúcií. Minulý rok sa v ňom UK umiestnila na 801. – 900. mieste, teraz poskočila o 100 priečok. Najlepšou na svete je opäť Harvardova univerzita. Z Českej republiky sa v Šanghajskom rebríčku aktuálne nachádza osem univerzít, z ktorých najlepšia je Karlova univerzita na 301. – 400. mieste.
      

Šanghajský rebríček sa orientuje predovšetkým na hodnotenie vedy a výskumu prostredníctvom šiestich ukazovateľov. Rebríček hodnotí aj jednotlivé akademické predmety. Vo fyzike patrí UK 301. – 400. miesto a v klinickej medicíne je na 401. – 500. mieste.
      

Rektora UK Mareka Števčeka teší, že sa UK v tohtoročnom rebríčku ARWU umiestnila na lepšom mieste ako minulý rok. "Je však škoda, že aj v tohtoročnej edícii ARWU figuruje len jediná slovenská univerzita. Verím, že náš štát prehodnotí bezprecedentné znižovanie dotácií slovenským univerzitám, lebo v súčasných podmienkach máme len minimálne možnosti pritiahnuť do svojich radov ďalších špičkových vysoko citovaných výskumníkov či držiteľov Nobelových cien," povedal rektor najväčšej slovenskej univerzity.

Zdieľať na facebooku