Slovenskí mladí fyzici získali zlato

  

Shrewsbury, Veľká Británia, 10.7.2014

Reprezentačnému tímu Slovenska na Medzinárodnom Turnaji mladých fyzikov, ktorý sa uskutočnil v dňoch 3. až 10. júla 2014 v meste Shrewsbury vo Veľkej Británii sa podaril mimoriadny úspech, keď v konkurencii 28 krajín zo štyroch kontinentov obsadil druhé miesto v absolútnom poradí a získal zlaté medaily. Je to najlepšie umiestnenie od roku 2001, keď naši reprezentanti získali absolútne víťazstvo na Turnaji vo Fínsku.

Turnaj mladých fyzikov-eduworld.skTurnaj mladých fyzikov (TMF) je tímová súťaž pre stredoškolských študentov v riešení fyzikálnych problémov, ktorá ma za sebou 27-ročnú históriu. 5-členné družstvá riešia počas celého školského roka 17 vopred známych náročných a otvorených experimentálnych problémov, ktoré neskôr prezentujú a obhajujú pred inými družstvami a odbornou porotou. Reprezentáciu tvoria najlepší študenti, ktorí prešli regionálnymi a celoštátnym kolom súťaže a uspeli na výberovom sústredení. Slovensko sa TMF s podporou Ministerstva školstva SR zúčastňuje od jeho vzniku.

Slovensko a Singapur boli na tohtoročnej súťaži jediné dve družstvá, ktoré dokázali vyhrať všetkých 5 výberových kôl súťaže. Finálový súboj potvrdil dominanciu týchto dvoch krajín, keď Slovensko podľahlo v tesnom súboji o 0,1 bodu, čo zodpovedá posunu o jeden bod u jediného z 11 hodnotiacich porotcov. Ďalší účastníci finále Poľsko a Čína zaostali o bezmála 5 bodov, pričom už pred bránami finále zostali tradične silné tímy Kórey, Nového Zélandu, Nemecka či Rakúska. Silná pozícia Slovenska v súťaži sa potvrdila aj na diplomatickom poli, keď bol Martin Plesch v hlasovaní delegátov jednohlasne zvolený do funkcie Generálneho tajomníka súťaže na ďalšie štvorročné obdobie.

 

Slovenská delegácia úvodná fotografia:
Zľava: Jakub Chudík, Pavol Kubinec, Marek Bašista, Matej Badin, Michal Hledík, Mário Lipovský, František Kundracik, Natália Ružičková, Martin Plesch a sediaci Boris Vavrík

Ďalšie informácie sú k dispozícii na stránke súťaže www.tmfsr.sk.

 

Čítajte viac o téme: Súťaž
Zdieľať na facebooku