Ako byť dobrý rodič?

Silvia Golianová

Silvia Golianová

Blog 28. novembra 2021 00:00

Ako byť dobrý rodič?
Ako byť dobrý rodič?  
Byť rodičom nie je práve najľahšia rola v živote. Zvlášť v dnešnej dobe plnej rozmanitých podnetov a množstva informácií. Ako nájsť tú správnu mieru vo výchove, aby z našich detí vyrástli šťastní ľudia?

 

Koľkokrát ste sa už pýtali sami seba: „Kde robím chybu? Vychovávam ho (ju) správne? Nie som veľmi prísna(y)? Nie som veľmi benevolentná(ý)?“

Ako nájsť tú pravú mieru vo výchove, aby z našich detí vyrástli šťastní ľudia? Lebo povedzme si na rovinu, čo je najdôležitejšie? Mať množstvo titulov, drahé autá, poschodové domy, plné účty...Nie. Byť šťastný. To chceme všetci. A to by malo byť najdôležitejšie aj pri výchove našich detí. Aby v živote boli šťastné. A ako to dosiahnuť? Láskyplnou výchovou v nastavených hraniciach a pravidlách. 

LEBO DOBRÍ RODIČIA NIE SÚ TÍ BENEVOLENTNÍ, ALE PRÁVE NAOPAK.

Dieťa bez hraníc a pravidiel je stratené. Nebude šťastné vtedy, keď si bude môcť robiť, čo chce. Potrebuje hranice, aby sa cítilo v bezpečí a milované, aj keď tie hranice niekedy neznáša a nechápe. Nestanovte ich ale tak prísne, aby sa bálo, že nech urobí čokoľvek, bude to zle.

Príkladmi dobre postavených hraníc a pravidiel sú napríklad spánkový režim s pravidelnou večierkou, či spoločné obedy v kruhu rodiny alebo ukladanie si hračiek.

Je už na rodičovi ostať dôsledný pri dodržiavaní týchto stanovených pravidiel. Veď prečo by deti mali byť dlho hore, keď ráno vstávajú do škôlky, školy? Potrebujú dostatočný čas na spánok, aby neboli unavené, nesústredené. 

 

DETI POTREBUJÚ REŽIM. Čas na hranie. Čas na jedlo. Čas na oddych. Čas na učenie. Čas na spánok.

 

Ak vytvárate pre svoje dieťa režim dňa, v ktorom má každá činnosť svoj vyhradený čas, robíte pre svoje dieťa to najlepšie, hoci vám dáva najavo, že sa mu to nepáči a radšej by robilo niečo celkom iné. DETI ALE POTREBUJÚ RUTINU, PREDVÍDATEĽNÉ A OPAKUJÚCE SA VECI.

Samozrejme výnimky môžu byť napr. na dovolenke, alebo pri nejakej rodinnej udalosti. Nie je dobré ale často ustupovať zo stanovených pravidiel. Nie ste zlý rodič, ak dieťaťu nedovolíte všetko, čo chce. Treba vedieť povedať nie, mali by ste mu však vysvetliť dôvod zákazu, prípadne mu ponúknuť alternatívu. 

Dieťa, ktoré nemá doma režim, má problém so správaním. Napríklad je, hrá sa alebo používa digitálne hračky vtedy, keď chce. Potom ho musíme naháňať, keď sa treba obliekať alebo večer umyť zuby, či ísť spať. Preto je dôležité, aby režim v rodine bol. Sú to také rituály, ktoré si dieťa bude navždy pamäť. Napríklad večerné ukladanie do postele, kedy mu mama alebo otec prečítajú rozprávku, alebo je to tiež čas vhodný na krátky rozhovor, zrekapitulovanie dňa...

Deti benevolentných rodičov, ktorí netrvajú na pravidelnom odchode do postele, sú chronicky nevyspaté, unavené a môžu mať sklon k depresiám. Niektoré štúdie spájajú neskorú večierku u detí s hyperaktivitou a so vznikom obezity.

Veľmi dôležitá je aj komunikácia, ktorá umožňuje rodičom a deťom uspokojovať vlastnú potrebu lásky a akceptácie, prejaviť emócie, rozvíjať svoje schopnosti a napĺňať ciele.

Čas, ktorý venujete svojmu dieťaťu, či už pri hre, alebo pri robení úloh, či vedení rozhovoru, považujte za  posvätný a nenechajte sa počas neho rušiť mobilom ani ničím iným.  Ak vám vaše dieťa povie, že vám chce niečo povedať, berte to vážne. Ak je preňho ten správny čas práve teraz, nechajte všetko tak a pozorne ho počúvajte. Ak to nie je možné, určite čas, kedy sa mu budete môcť naplno venovať. Nepodceňujte inteligenciu vašich detí. Často vycítia, keď je niečo (ne)správne. Nájdite si čas načúvať im.

Veľmi dôležité je tiež, aby ste boli s partnerom jednotní vo výchove. Nehádať sa pred deťmi. Inak sa naučia hádať medzi sebou presne tak, ako to robíte vy. Ukážte im, že ľudia nemusia spolu súhlasiť, no svoje názory si môžu pokojne vydiskutovať. A ospravedlniť sa jeden druhému, keď urobíte chybu. 

A na záver:  americký profesor psychológie Laurence Steinberg zhrnul výsledky svojich výskumov v knihe „Desať základných princípov dobrého rodičovstva“ (2005). 

 

1. Záleží na tom, čo robíte. 

2. Nemôžete byť príliš milujúci. 

3. Buďte súčasťou života vášho dieťaťa. 

4. Prispôsobte spôsob výchovy svojmu dieťaťu.

5. Vytvorte a nastavte pravidlá.

6. Podporujte nezávislosť svojho dieťaťa. 

7. Buďte dôslední. 

8. Vyhnite sa tvrdej disciplíne. 

9. Vysvetlite svoje pravidlá a rozhodnutia. 

10. Správajte sa k vášmu dieťaťu s rešpektom.

 

Zdieľať na facebooku