Fond na podporu vzdelávania znížil úrokové sadzby pôžičiek pre študentov a učiteľov

 

Vysokoškolskí študenti a pedagógovia v materských, základných či stredných školách môžu v akademickom roku 2015/2016 žiadať od Fondu na podporu vzdelávania (FNPV) pôžičku s nižšou úrokovou sadzbou. Oproti predchádzajúcemu roku sa úroková sadzba 3,19 percenta znížila na 2,07 percenta.

"Na pôžičky je vyčlenená suma 5,8 milióna eur, z toho 3,5 milióna eur pre študentov a 2,3 milióna eur pre pedagógov," povedal riaditeľ fondu Pavol Kučmáš. Žiadosti možno podávať od dnešného dňa, pedagógovia majú čas do 30. septembra 2015, vysokoškoláci do 31. októbra 2015.

Kučmáš uviedol, že úrokové sadzby sú oproti komerčnému sektoru nižšie. "Študentské pôžičky majú úrok okolo 6,5 až 7 percent, v prípade učiteľov ide o spotrebné úvery, ktoré sú úročené o trocha vyššie," konštatoval.

Študenti prvého a druhého stupňa vysokoškolského štúdia môžu požiadať o sumu od 500 do 2500 eur. Doktorandi, teda študenti tretieho stupňa, môžu od fondu dostať maximálne 5 000 eur, pôžičky sú bezúčelové. Oproti minulému roku je pre študentov vyčlenené na pôžičky celkovo o 800.000 eur menej. Podľa Kučmáša je to spôsobené finančnou situáciou vo fonde a výrazným znižovaním úrokovej sadzby. Študenti začínajú pôžičku splácať v priemere tri roky od jej poskytnutia.

U pedagógov fond oproti vlaňajšku financie zvýšil, a to o 300.000 eur. "Začínajú splácať pôžičku hneď po jej poskytnutí, čím sa do fondu vracajú peniaze a my ich naspäť púšťame do kolobehu," vysvetlil riaditeľ fondu. U pedagógov je minimálna výška pôžičky 1 000 eur, maximálna 15.000 eur. Pôžičky do 5 000 eur sa poskytujú bez ručiteľa, do 10.000 eur sú bezúčelové, nad túto sumu treba už účel zdokladovať.

V tomto roku fond bližšie špecifikoval aj podmienky ručenia, spôsob preukazovania príjmu ručiteľa a podmienky udeľovania odkladu splátok. Detailné informácie o podmienkach poskytovania pôžičiek možno nájsť na oficiálnej stránke fondu. U študentov je maximálna lehota splatnosti desať rokov, u pedagógov 15 rokov.

 


Zdroj: TASR

Zdieľať na facebooku