Janka Horniaková

Chceme mať rodinu, no zostať aj partnermi. Ako si udržať vzťah popri deťoch?

Rozhovor s terapeutkami Sylviou Navarovou a psychologičkkou Natáliou Vince.

Párový terapeut Ján Záskalan: Najhorším možným riešením vzťahovej krízy je zotrvávanie v tichu

Ján Záskalan, psychoterapeut a manželský a párový terapeut, pôsobí v Banskej Bystrici. Vo svojej praxi partnerom radí, ako z krízy von.

Mnohé páry zažívajú po narodení dieťaťa nečakanú krízu. Vytráca sa blízkosť a sex je na bode mrazu

Deti menia kvalitu vzťahu a nestratiť seba a partnerstvo je niekedy doslova umením. Aj stabilnými vzťahmi môže príchod potomka do ich rodiny poriadne zamávať. Zákonite vzťah bude iný, s inou dynamikou aj hĺbkou. Prečo? Lebo nič už nebude také, ako predtým.

Veľa ľudí zápasí s fóbiou z voľného času. Trápi ich, že nič nerobia

Je to paradox tejto uponáhľanej doby. Ľudia si dnes nenachádzajú voľný čas a ani nevedia, ako s ním dobre naložiť. Na jednej strane je to veľký výkon, ktorý spôsobuje vyčerpanie a na strane druhej absentuje obnova energie. Toto všetko vedie k tomu, že vytúžený voľný čas vyvoláva nepríjemné pocity frustrácie alebo úzkosti.

Stravovať sa v lete zdravo a chutne je jednoduché. Čo odporúčajú odborníci?

Sezónne ovocie a zelenina, bez sladených nápojov a ťažkých jedál. Toto je ideálne stravovanie počas leta.

Postcovidový syndróm trápi tisíce pacientov na Slovensku. Problémy s dýchaním či neutíchajúce bolesti vystrašia mnohých

Hoci koronavírus mnohí zdarne prekonali, zdravotné problémy pretrvávajú. Tisíce pacientov sa na Slovensku sťažuje na postcovidový syndróm.

Psychoterapeutka Petra Winnette: Dlhodobý stres môže mať fatálne dôsledky. Všetko, čo v živote zažijeme, zostáva v našom tele

Čím to je, že ľudia s ťažším detstvom majú vo svojom neskoršom živote i v dospelosti psychické i zdravotné problémy? Ich spoločným menovateľom je prežívanie toxického stresu, napríklad už aj v ranom detstve.

A. Chlebničanová: Svet na školách zaspal. Niektorí učitelia sú stratení a nemajú ani podporu

Ako by mohli vyzerať školy budúcnosti je otázka, s ktorou sa dlhodobejšie zaoberá aj Aneta Chlebničanová, ktorá je riaditeľkou súkromnej Základnej školy u Filipa v Banskej Bystrici.