Nápad študenta by mohol pomôcť vyhľadávať energetické straty na budovách

Nápad študenta by mohol pomôcť vyhľadávať energetické straty na budovách
Nápad študenta by mohol pomôcť vyhľadávať energetické straty na budovách / Ilustračné foto. Shutterstock

19.12.2016

Humenné 19. decembra (TASR) – Drony by mohli vyhľadávať energetické straty na rôznych budovách, poruchy na elektrickom vedení, používať by sa mohli tiež pri dynamickej ochrane objektu v spolupráci s inteligentnými domami. Matúš Fedorčák, študent druhého ročníka Strednej odbornej školy technickej v Humennom získal s týmto nápadom prvenstvo v súťaži 'Navrhni Gadget'. Ako sám uviedol, cieľom tejto myšlienky bolo pomáhať. Úniky energie na výškových budovách totiž ľudia nedokážu snímať zo zeme. "Vtedy potrebujeme použiť helikoptéru, čo je neekonomické riešenie, ale dron je jednoduchší a šetrnejší k prírode," uviedol.
Podľa jeho slov by projekt fungoval pomocou internetu a bezdrôtových riešení. Na drone by bola umiestnená termokamera, ktorá by snímala tepelné úniky napr. pri oknách, kde sú najväčšie straty energie. "Nahlásil by to príslušnej stavebnej firme a ona by hneď mohla problém riešiť," priblížil. Zrealizovanie nápadu by malo aj bezpečnostné využitie. V prípade inteligentného domu by podľa Fedorčáka mohla firma, ktorá vytvorila jeho systém, ho prispôsobiť aj pre dron. Ten by v noci, keď sa napr. v dome nikto nenachádza, pomocou infrakamery hľadal prípadných páchateľov alebo niekoho, kto by chcel ohroziť objekt. Termokamera by totiž identifikovala rozdiel medzi teplotou ľudského tela a okolia.
Podľa Fedorčákových slov išlo o teoretickú súťaž nápadov. Na realizáciu takéhoto projektu by boli potrební aj ľudia z iných oblastí. Finančná náročnosť jedného dronu je približne 1200 až 1500 eur, cena kamier sa pohybuje okolo 1500 až 2000 eur. Využiteľné by boli na akomkoľvek množstve objektov.
Do nultého ročníka súťaže 'Navrhni Gadget' zameranej na hľadanie riešení v oblasti internetu sa celkovo zapojilo 28 tímov, 16 z nich poslalo projektový zámer a osem bolo vybraných do záverečného finále, kde prezentovali svoje návrhy riešení. Organizátori kládli pri ich výbere dôraz na invenciu, prínos a uplatniteľnosť navrhovaného gadgetu, ako aj na jeho komplexné naprogramovanie.

Zdieľať na facebooku