Anatomický ústav Lekárskej fakulty má virtuálnu anatomickú učebňu

Anatomický ústav Lekárskej fakulty má virtuálnu anatomickú učebňu
Anatomický ústav Lekárskej fakulty má virtuálnu anatomickú učebňu / Ilustračné foto: Shutterstock

Bratislava 7. decembra (TASR) - Anatomický ústav Lekárskej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave má ako prvý na Slovensku špeciálnu učebňu. Ide o tzv. VAU učebňu, teda virtuálnu anatomickú učebňu. Jej základom je aplikácia s názvom Human Anatomy VR a študentom medicíny má pomôcť zvládnuť jeden z kľúčových predmetov, ktorým je anatómia. Stačí, keď si nasadia okuliare pre virtuálnu realitu a môžu sa hneď učiť, či už v spomínanej špecializovanej učebni, prípadne v rámci samoštúdia.
Aplikácie plánujú jej tvorcovia rozširovať o ďalšie funkcie, napr. o pripojenie viacerých užívateľov cez sieť do jednej virtuálnej "pitevne", v ktorej im môže profesor prednášať z hocijakého miesta na svete. „Bude to fungovať podobne ako skype, ale zároveň s tým, že budú spolu v jednej virtuálnej miestnosti a pri výklade môžu jednotlivé štruktúry študovať v 3D," približuje spolutvorca aplikácie Tomáš Brngál. Podľa prednostky Anatomického ústavu Elišky Kubíkovej sa týmto krokom podarilo sprístupniť anatómiu človeka aj bežným ľuďom a umožniť im takmer sa dotknúť a pochopiť fungovanie všetkých ľudských orgánov. "Zároveň však urobil z anatómie ďaleko zábavnejší a stráviteľnejší predmet pre medikov, ako tomu bolo doteraz," myslí si Kubíková.
Aplikáciu vytvoril multidisciplinárny tím študentov z Lekárskej fakulty UK, Fakulty informatiky a informačných technológií a Fakulty elektrotechniky a informatiky Slovenskej technickej univerzity a Vysokej školy múzických umení v Bratislave a s jej vývojom začal pred dvoma rokmi. Záujem o ňu prejavili aj študenti z Čiech či odborníci z oblasti medicíny.

Zdieľať na facebooku