Skúste platiť sami sebe a ušetríte

Každý z vás vie s peniazmi hospodáriť inak. Niektorí sú v tom dobrí, iní zase svoje peniaze míňajú bezhlavo aj na nepotrebné veci. Čo takto využiť tieto peniaze na to, aby ste platili sami sebe?
Každý z vás vie s peniazmi hospodáriť inak. Niektorí sú v tom dobrí, iní zase svoje peniaze míňajú bezhlavo aj na nepotrebné veci. Čo takto využiť tieto peniaze na to, aby ste platili sami sebe? / Foto: Bigstock

Každý z vás vie s peniazmi hospodáriť inak. Niektorí sú v tom dobrí, iní zase svoje peniaze míňajú bezhlavo aj na nepotrebné veci. Čo takto využiť tieto peniaze na to, aby ste platili sami sebe?

 

Pred tým, než sa vyberiete míňať svoje zarobené peniaze, jednoducho zaplaťte sami sebe. Platiť svoje budúce JA je rovnako dôležité, ako platiť súčasné úspory. Odkladanie peňazí vnímate ako škrt vo vašom rozpočte, lebo odoberáte sumu, ktorú nemôžete využiť. Nemusíte však z každej výplaty odkladať 100 alebo 200 eur. Stačí, ak začnete 10 eurami mesačne. Euro k euro, a po roku vám na účte zasvieti celkom bezbolestne krásnych 120 eur. Ani sa nenazdáte a sumy, ktoré si budete odkladať na svoje potreby v budúcnosti, sa budú postupne zvyšovať bez nejakej vážnej ujmy na vaše súčasné financie.

Študenti sú v tomto prípade osobitnou kapitolou. Každý z nich si počas letných prázdnin snaží zarobiť nejaké peniaze, pomocou ktorých sa mu počas školského roka bude lepšie dýchať.  Ich zárobok sa viaže na dva, poprípade tri letné mesiace. V tomto prípade si odkladajú peniaze na celkom isté výdavky počas roka. Tí študenti, ktorí vycestujú do zahraničia zarobia niekoľkonásobne viac v porovnaní so slovenskými pomermi. Na ich mieste by bolo fajn, keby si z každej výplaty odložili rozumnú čiastku.  Keď sa im ich peniaze minú, odložené peniaze im padnú vhod najmä pri nečakaných situáciách, ktoré prichádzajú najčastejšie v momente, keď trpíte finančnou krízou.

Najlepšou časťou tohto spôsobu šetrenia je, že ju môžete vykonávať automaticky ako súčasť vášho mesačného rozpočtu. V prvom rade si nastavte realistický cieľ, ktorý bude primeraní vášmu platu. Najlepšou voľbou pri samovyplácaní je začať pri nižšej sume a postupne zvyšovať, teda napríklad od 10 eur do 100.  Jednoduchou a bezbolestnou možnosťou je nastaviť si automatické strhávanie sumy vo svojej banke. Alebo si svoje peniaze len presuniete na sporiaci účet, ide o úspory, nie o výdavky. Svoju vlastnú výplatu si odložte čím skôr ako vám príde. Z mála peňazí sa vám bude odkladať oveľa ťažšie. Verte, nebudete ani vedieť, že sú peniaze preč. Za iných okolností by ste ich minuli na zábavu, diskotéky, oblečenie i zbytočnosti. Takto jednoducho len zakotvili na sporiacom účte. Uvedomte si, že peniaze míňate na čokoľvek, na kohokoľvek a mali by ste myslieť aj na seba. Napríklad aj týmto spôsobom.

Zdieľať na facebooku