Články: Pre študentov
O projekte

 

MARTINA SAMUHELOVÁ: Robím to, čo ma baví a to si nemôže povedať veľa ľudí

Zuzana Gránska
Autor článku
Zdroj: archív M.S.
MARTINA SAMUHELOVÁ založila svoj projekt sdetmi.com medzi dvoma materskými. / Zdroj: archív M.S.

Mnoho rodičov každý týždeň číta správy portálu sdetmi.com a hľadá inšpirácie, kam sa s deťmi vybrať. Len málokto z nich však tuší, kto pre nich každý deň tieto informácie poctivo zbiera a bezplatne zverejňuje, aby rodiny s deťmi zažili pekné chvíle.

 

MARTINA SAMUHELOVÁ je zakladateľka online portálu sdetmi.com, kde rodičia každý týždeň nachádzajú aktuálne podujatia na celom Slovensku, alebo zaujímavé zariadenia, kam sa môžu s deťmi vybrať. Žije v Žiline a je mamou Filipa (10) a Sabinky (7).

Rozprávali sme sa, ako s týmto zaujímavým online projektom začínala a ako vyzerá jej práca dnes.


Tvoj projekt sdetmi.com je veľmi známy na celom Slovensku, má vysokú pravidelnú sledovanosť rodičov, no len málokto vie, kto za ním stojí. Držíš sa v úzadí zámerne?

To, že za portálom stojí partia nadšených mamičiek, ktoré nie sú žiadne novinárky, síce asi nie je úplne všetkým známe, no netajíme sa tým. Nie som ten typ, ktorý predáva svoj projekt cez svoju tvár, túži byť na titulkách časopisov, chodiť po eventoch a všade sa verejne prezentovať, čo som dokázala. Také niečo mi nie je blízke. Možno by to projektu pomohlo, ale jednoducho by som to nebola ja. Som radšej tá šedá eminencia v úzadí. V tej polohe sa cítim lepšie. Aj preto je tento náš rozhovor výnimočný.

 

Kedy si presne rozbehla projekt sdetmi.com?

Začalo to nevinne písaním blogu v roku 2010, z ktorého bola časom plnohodnotná stránka s doménou sdeťmi.com a po neúspešnej kolaborácii s iným detským portálom sme koncom roku 2012 založili aj občianske združenie S DEŤMI, o.z. a doména www.sdetmi.com sa stala našou finálnou destináciou.

 

Čo si študovala a čomu si sa venovala, kým si sa dostala k projektu sdetmi.com?

Vyštudovala som Ekonomickú Univerzitu v Bratislave a po škole som pracovala na rôznych pozíciách v marketingu. Istý čas som pracovala a žila aj v Prahe. Po svadbe sme sa vrátili na Slovensko do Žiliny, kde som pracovala ako vedúca marketingu a obchodu pre jedno vydavateľstvo ekonomickej literatúry. Ale k marketingu v online priestore ma to ťahalo už dlhšie.

 

Ako to celé vzniklo? Prečo práve podujatia pre deti?

Ako som spomenula sdeťmi.com najskôr vzniklo ako blog v období medzi mojimi dvoma materskými, kedy mi už prekážal stereotyp mamičky na materskej a potrebovala som sa nejako realizovať. Keďže sme začali čerstvo bývať v Žiline a nič som tam nepoznala, začala som mapovať okolie, kam môžem ísť s deťmi na výlet, či na krúžok, kaviarne a pod. Postupne som zisťovala, že možností je, viac ako som si pôvodne myslela a pri vyhľadávaní som nikde nenašla taký zdroj, kde by všetky tieto tipy boli zhrnuté na jednom mieste. Existovala len jedna stránka, pri ktorej som si uvedomila, že by som to vedela urobiť inak a lepšie. A tak som sa pustila do študovania Wordpressu, jednej z najlepších platforiem na písanie blogov zdarma, a založila som si tam blog len pre oblasť Žiliny. V tom čase začal pomaly prenikať na Slovensko aj Facebook, a tak ako som na ňom ako zvedavá marketérka začala byť aktívna v rôznych skupinách zameraných na cestovanie a výlety s deťmi. Medzičasom si môj blog nachádzal viac a viac čitateľov, a tak bol môj zámer jasný – rozšíriť ho aj na Bratislavu a okolie. V jednej skupine na Facebooku som si všimla, že jedna mamička je akčnejšia ako ostatné, a že je z Bratislavy, tak som ju oslovila, či by nechcela pracovať na mojom projekte pre Bratislavu a okolie. Bez toho, aby sme sa osobne stretli, sme začali na projekte spolupracovať a boli dennodenne v online kontakte. Naučila som ju pracovať vo Wordpresse a vybudovali sme si systém, ako a o čom písať. Postupne nám blog na Wordpresse nestačil a tak sme si kúpili vlastnú doménu sdeťmi.com. S Claudiou sme boli spolu v dobrom aj zlom a stále je súčasťou našej partičky.

 

Koľko času denne svojmu projektu venuješ? Mnoho ľudí má predstavu, že weby idú akosi samé, nemajú predstavu, čo je v pozadí.

V našom tíme sú hlavne mamičky na materskej, ale aj mamičky, ktorým už materská skončila a projektu sa venujú naďalej popri práci vo voľnom čase. Ja som jediná, ktorá sa portálu venuje na plný úväzok. Keď boli deti malé, denne som na portáli pracovala do polnoci. Úplne ma to pohltilo a mali sme nasadené naozaj vysoké tempo. V tom čase sme nemali žiadnu IT podporu a všetko som si vo Wordpresse študovala, budovala, nastavovala a riešila sama. Dnes sa už učím aj vypnúť a končiť s prácou skôr.

Naviac mám to šťastie, že všetky mamičky z našej partičky, sú rovnako „postihnuté“ ako ja a práca na portáli ich veľmi baví. Bežne nás nájdeš online o 11-tej večer riešiť  pracovné veci. To sú ony, kto posúva moje hranice, aby sme išli stále ďalej a ďalej. Vďaka nim a ich práci je portál tam, kde je. Ja sama by som to určite nezvládla. Sme skrátka taký „dream team“, ktorý v klasickom pracovnom prostredí nájdeš asi ťažko.

 

Zdroj: archív M.S.

Vyzerá to ako dream job.

Nejaké negatíva tu ale určite nájdem. Musím priznať aj druhú stranu mince, že hoci ma práca na portáli baví a dáva mi zmysel, neprináša nám taký finančný zisk, ktorý nás dokáže naplno uživiť, a preto nikdy neviem, či náš nasledujúci rok nebude aj posledný. Keďže za nami nestojí žiadna firma s nafúknutým rozpočtom, žijeme doslova len z toho, čo zarobíme na reklame.

 

Čo ťa na tejto práci napĺňa?

Teší ma každá pozitívna odozva. Keď mi náhodne ľudia, ktorí ani nevedia, že stojím za portálom povedia, že na sdeťmi.com vždy nájdu super tipy, kam s deťmi. Alebo mi organizátori akcií či majitelia zariadení ďakujú, že vďaka nám prišlo na ich akciu veľa ľudí. Fanúšikovia napíšu super pozitívny komentár či správu. Takáto odozva je pre nás ako objatie s potľapkaním po chrbte, že to čo robíme, robíme dobre. A vtedy to všetko má pre mňa zmysel.

 

Čo je tvojou najväčšou inšpiráciou?

Maminy v našej partičke sú úplne posadnuté všetkým, čo je určené pre rodiny s deťmi. Keď sme niekde vonku s rodinou, fotíme si plagáty akcií, zariadenia. Častokrát cieľ nášho výletu prispôsobuje tomu, že niekde otvorili niečo nové pre deti. Je to jednoducho nastavenie mysle, že robíš niečo, čo ťa baví a cez komentáre ľudí vidíš, že si to cenia. Samozrejme, sledujeme aj iné portály doma a v zahraničí, ktoré sú pre nás tiež inšpiráciou.

 

Dnes je váš obsah všetkým dostupný zdarma. Organizácie si uverejňujú svoje aktivity bezplatne a ľudia ich môžu zdarma čítať, čo je na jednej strane úžasné, ale na druhej asi neudržateľné. Prečo nespoplatníš zverejnenie akcií aspoň symbolicky?

Naša platforma je ako stvorená stať sa inzertným portálom, keďže našu návštevnosť ťahajú hlavne podujatia. Obávam sa však, že ak by sme pristúpili k tomu, že uverejnenie podujatí kompletne organizátorom spoplatníme, o tieto informácie pre čitateľov by sme prišli. My by sme prišli o najvyhľadávanejší obsah a organizátori by svoje podujatia s veľkou pravdepodobnosťou uverejnili zdarma na iných portáloch , hoci ich návštevnosť je podstatne nižšia ako naša. Je to taký začarovaný kruh. Organizátori nás potrebujú, ale tvária sa, akoby bolo 10 eur pre nich likvidačných.

Ale ja stále verím, že sa nájde čoraz viac organizátorov podujatí, ktorí ocenia to, že sme najčítanejší voľnočasový portál a svoje podujatia spropagujú za pár eur práve cez nás, lebo je to pre nich efektívnejšie. Mňa by potešila táto zmena v správaní. Pre nás by takáto podpora organizátorov podujatí či majiteľov zariadení pre deti znamenala veľa. Naša existencia portálu by tak nebola v ohrození.

 

V začiatkoch si mala zlú skúsenosť s partnerom, ktorý sa k tebe pripojil v rozvoji portálu. Môžeš mi priblížiť, čo sa stalo a prečo si musela začínať po čase takmer od nuly?

Oslovil ma organizátor denných táborov v Bratislave, ktorý chcel už dávnejšie rozbehnúť podobný projekt ako ja, ale nevedel, ako na to a tak mi ponúkol spoluprácu. Bolo obdobie, keď som už po technickej stránke nezvládala sama riešiť vzhľad a funkčnosť stránky a vtedy sa mi javilo ako správne rozhodnutie vstúpiť do spolupráce, ktorá sľubovala IT zázemie, zastrešenie inzercie a marketingovú podporu. Začali sme budovať nový portál, kam sme presmerovali celý náš obsah sdeťmi.com. Avšak len málo zo sľubov ostalo naplnených a došlo len k zneužitiu našej práce a nášho know how. Zlomené, ale o to silnejšie, sme opäť museli budovať stránku sdeťmi.com prakticky úplne od nuly. Vtedy ma najviac podržali moje verné parťáčky a naši fanúšikovia. Čas však ukázal, že všetko je tak, ako má byť.

 

Ak by si dnes začínala znova, pustila by si sa opäť do tejto oblasti?

Neviem, nerozmýšľam takto nad tým. Počas mojej práce na portáli zažívam svoje vrcholy aj pády, ale v zásade mám to šťastie, že robím to, čo ma baví a to si nemôže povedať veľa ľudí. Za to som vďačná a uvidím, kam ma táto cesta ešte zavedie.

Články na portáli Eduworld.sk nie sú zamknuté, pretože si uvedomujeme dôležitosť šírenia hodnotných informácií o vzdelávaní a výchove. Dokážeme ich ale tvoriť len vďaka dobrým ľuďom, ktorí nás dobrovoľne podporujú. Budeme si nesmierne vážiť, ak sa k nim pridáte aj vy.
×
Píšeme len vďaka podpore dobrých ľudí. Chcem podporiť

Čítajte viac o téme: Rozhovory
Páčil sa ti článok? Pošli ho ďalej!
Zdieľať na facebooku
Diskusia

Páčil sa ti tento článok? Zaregistruj sa a žiadny najčítanejší článok ti neunikne.