Súťaž Matematický klokan oslavuje tento rok na Slovensku 20. výročie

Matematický klokan je najväčšia medzinárodná súťaž na celom svete. Vlani v nej súťažilo takmer šesť miliónov žiakov zo 60 krajín z Európy, Ázie, Ameriky a Afriky.
Matematický klokan je najväčšia medzinárodná súťaž na celom svete. Vlani v nej súťažilo takmer šesť miliónov žiakov zo 60 krajín z Európy, Ázie, Ameriky a Afriky. / Foto: Shutterstock

20.1.2017

Bratislava 20. januára (TASR) - Matematický klokan je najväčšia medzinárodná súťaž na celom svete. Vlani v nej súťažilo takmer šesť miliónov žiakov zo 60 krajín z Európy, Ázie, Ameriky a Afriky. Na Slovensku oslavuje v tomto roku svoje 20. výročie. Za ten čas si úlohy vyskúšalo 1.260.400 žiakov z 22.699 škôl. Pre TASR to uviedla Ľudmila Burjanová z neziskovej organizácie Talentída, ktorá je organizátorom Matematického klokana na Slovensku.
"Súťaž je špecifická aj tým, že sa koná na celom svete v rovnakom termíne a všetci súťažiaci riešia rovnaké úlohy, prichystané na medzinárodnom mítingu, na ktorom sa zúčastňujú zástupcovia zo všetkých zapojených krajín. Každá krajina robí len minimálne zmeny vyplývajúce z národného kurikula,“ priblížila Burjanová. Súťaž je určená všetkým od prvákov na základnej škole až po maturantov na strednej škole.
Súťaž podľa Burjanovej spočíva vo vypracovaní testu s výberom odpovede. Žiaci prvého ročníka riešia 12 úloh, úlohy im čítajú učitelia a deti vyznačujú odpovede priamo do testu. Druháci až štvrtáci riešia 18 úloh, ostatní 24 úloh a všetci svoje odpovede vyznačujú do odpoveďových hárkov. "Súťaž sa takto stáva okrem motivácie k matematike aj veľmi vhodnou prípravou na rôzne školské testovania," dodala.
Cieľom Matematického klokana je podľa jej slov predovšetkým vzbudiť u žiakov záujem o matematiku a prežiť radosť z úspechu. Úlohy sú väčšinou hravé, zaujímavé, neštandardné, ničím nepripomínajú tradičnú školskú matematiku. Tento rok bude na Slovensku súťaž Matematický klokan 20. marca.
Súťaž vznikla v roku 1991 vo Francúzsku.

Čítajte viac o téme: Matematika
Zdieľať na facebooku